TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Małgorzaty, Marty, Nikifora 22 Lutego 2020, 16:43
Dziś 10°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

I tura rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:23 10.02.2019

Bardzo was proszę, abyście nie bali się wypływać na głębię – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W trzydniowych rekolekcjach uczestniczyło 90 młodych chłopców.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że człowiek pogardza Bogiem wtedy kiedy występuje przeciwko drugiemu człowiekowi, przeciwko życiu, czy wykorzystuje innych ludzi dla własnej korzyści. - Najwięcej grzeszy się językiem. Człowieka można zabić nieprawdą, pomówieniem, oskarżeniem – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że w życiu warto być dobrym człowiekiem. - Ta dobroć nie przekłada się na ilość zmówionych pacierzy, ale na relacje z innymi ludźmi. Ważne jest czy kogoś nie przeklinam, czy komuś źle nie życzę, czy ktoś przeze mnie nie płacze – powiedział kaznodzieja.

Biskup kładł akcent na służbę drugiemu człowiekowi. - Tę służbę można odbywać nie tylko jako ksiądz, ale jako lekarz, misjonarz, dobry ojciec w rodzinie – zaznaczył bp Janiak.

Zachęcał rekolektantów do modlitwy. - Bardzo was proszę, abyście nie bali się wypływać na głębię, a więc szukać czegoś więcej, nie zatrzymywać się w miejscu. Bardzo ważne jest, aby modlić się o wiarę i ją pielęgnować. Pamiętajcie o szacunku do drugiego człowieka i modlitwie. Człowiek, który nie modli się prędzej czy później traci wiarę. Ważne jest, aby mieć osobiste relacje z Panem Bogiem i być przekonanym, że Pan Bóg rządzi światem – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. Waldemar Graczyk, prefekt alumnów, ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchowym odbywały się od piątku do niedzieli, a głównym tematem było powołanie. Podczas rekolekcji omawiane były trzy powołania: do bycia dobrym człowiekiem, bycia dobrym chrześcijaninem oraz bycia dobrym kapłanem lub małżonkiem i ojcem. Uczestniczyło w nich 90 młodych chłopców, wśród których największą grupę stanowili uczniowie końcowych klas szkół podstawowych i gimnazjaliści.

W programie rekolekcji znalazły się: sakrament pokuty, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu. Był też czas na rekreację, np. uprawianie sportu, oglądanie filmów czy udział w konkursach. Rekolekcje prowadził ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. Zaangażowani byli klerycy: Mateusz Paprocki i Fabian Domgalski z V roku oraz Wiktor Domagała i Kuba Leszczyszyn z I roku.

Kolejny turnus dla maturzystów, studentów i młodzieży pracującej odbędzie się w dniach 15-17 lutego.

Młodzi uczestnicy podkreślali, że udział w rekolekcjach zbliżył ich do Boga.

- Pierwszy raz uczestniczę w rekolekcjach. Wcześniej byłem w seminarium na kursach lektorskim i ceremoniarskim. Najbardziej podoba mi się panująca atmosfera. Były zabawne momenty, ale przede wszystkim modlitwa, czy udział w kręgach biblijnych. Podniosłym momentem była dzisiejsza Msza św. z udziałem Ks. Biskupa – stwierdził Patryk z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie.

Kleryk Mateusz Paprocki podkreślał, że młodzież bardzo chętnie angażowała się w prowadzenie rekolekcji. – Chłopcy pracowali w grupach. Mieli do opracowania różne postacie biblijne na podstawie, których zastanawiali się jakim powołaniem Pan Bóg może obdarzyć człowieka, w jaki sposób to powołanie można w życiu realizować. Był też czas na wspólne gry, zabawy, film. Rekolekcje rozpoczęliśmy spowiedzią św., czyli w pierwszej kolejności było nakierowanie na Pana Boga, a potem na drugiego człowieka. Centrum każdego dnia była Eucharystia – powiedział kl. Mateusz Paprocki.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła