TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Erwiny, Henryka, Mariusza 19 Stycznia 2020, 23:01
Dziś 2°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

II edycja Sztafety Ojców Niepodległości już 10 listopada

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:14 04.11.2019

Już 10 listopada odbędzie się II edycja Sztafety Ojców Niepodległości – projektu organizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Stowarzyszenie KoLiber Kalisz. Bieg odbędzie się na dystansie 123 kilometrów, które zostaną pokonane wspólnie przez kilkudziesięciu uczestników – każdy z nich samodzielnie wybierze dystans, który będzie w stanie przebiec. Zapisy trwają do 8 listopada.

Sztafeta Ojców Niepodległości opiera się na biegu z flagą (przekazaną przez organizatorów) na określonym przez siebie wcześniej dystansie. Po pokonaniu swojego odcinka biegacz przekazuje biało – czerwoną flagę następnemu uczestnikowi. Bieg odbywa się chodnikami bądź lewą stroną ulicy. Można biec samodzielnie lub w małych grupach. Tempo jest już ustalone wcześniej przez organizatorów i wynosi 5 minut i 50 sekund na 1 kilometr. – Takie tempo biegu umożliwia udział w Sztafecie również amatorom biegania, a utrzymanie stałej prędkości przez kilka lub kilkanaście kilometrów stanowi także spore wyzwanie dla bardziej doświadczonych sportowców– mówi Mikołaj Pera, instruktor ZHR.

Sztafeta Ojców Niepodległości rozpoczyna się i kończy w Kaliszu. Bieg zapoczątkuje Msza Święta w kościele pw. Św. Rodziny przy Rogatce o godzinie 7:00, po której pierwsi biegacze ruszą z flagą w kierunkukaliskiej Przystani, skąd żeglarze z HKZ Odkrywca Kalisz przejmą biało – czerwoną i przepłyną z nią około 3 kilometrów. Później Sztafeta pobiegnie w kierunku Skalmierzyc, a następnie na trasie będą Żydów, Winiary, Opatówek, Marchwacz, Koźminek, Skarszew, Borków Stary (od godziny 14:00 wystartuje tam piknik militarny koordynowany przez OSP Borków Stary, a o 17:00 ognisko harcerskie ZHR), Russów, Szadek, Warszówka i Boczków. Ostatni odcinek ruszy ze Szczypiorna w kierunku Villi Calisia, w której flaga zamelduje się około 21:00, a biegacze zostaną powitani przez uczestniczących w Wieczorze Patriotycznym kaliszan. Zgłoszenia do biegu odbywają się poprzez wypełnienie formularza umieszczonego na stronie: www.sztafetaojcowniepodleglosci.pl. Zapisy trwają do 8 listopada.

Ideą biegu jest upamiętnienie lokalnych Ojców Niepodległości, a 123 kilometry biegu symbolizują 123 lata walki Polaków o wyzwolenie ojczyzny. Tegorocznymi patronami wydarzenia są: Melania Parczewska, Walenty Nasierowski, Ignacy Władysław Chrystowski, Andrzej Mielęcki, Józef Szumski oraz Felicja Łączkowska. - Każda z tych postaci miała niezwykle ciekawe życiorysy, więc warto, aby kaliszanie znali ich historie. Z tego względu po biegu organizujemy Wieczór Patriotyczny, podczas którego, oprócz opowieści o lokalnych bohaterach, będzie okazja do wspólnego śpiewu piosenek harcerskich i patriotycznych – mówi Maciej Antczak, prezes kaliskiego KoLibra. Wieczór Patriotyczny rozpocznie o 20:00 w Villi Calisia przy Alei Wolności 4. Podczas wydarzenia będzie także możliwość skosztowania rogali marcińskich oraz wypicia ciepłej kawy i herbaty.

I edycja Sztafety Ojców Niepodległości odbyła się w ubiegłym roku i wzięło w niej udział około 30 biegaczy z Kalisza i powiatu kaliskiego. Najdłuższy pokonany przez uczestnika dystans to odcinek ze Skalmierzyc do Żydowa liczący 13,8 km. Organizatorzy zdradzają jednak, że w tegorocznej edycji rekord prawdopodobnie zostanie pobity, gdyż jeden ze zgłoszonych uczestników zadeklarował przebiegnięcie aż 15 kilometrów.

Tekst i zdjęcia: Maciej Antczak/KoLiber Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła