TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dory, Gerarda, Maryny 24 Września 2020, 13:47
Dziś 24°C
Jutro 18°C
Szukaj w serwisie

II Dekanalny Orszak Trzech Króli w Mikstacie

ks. Grzegorz Mączka ks. Grzegorz Mączka 10:53 07.01.2020

Po raz  drugi w uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną także świętem Trzech Króli na  ulice Mikstatu wyruszył barwny Orszak Królewski. Miał on charakter niezwykły, bo uczestniczyli  w nim wraz ze swoimi duszpasterzami wierni z parafii pw. Świętego Wawrzyńca w  Chynowej, z parafii pw. Zwiastowania NMP z Kaliszkowic Kaliskich, z parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Kotłowa, z parafii pw. Świętego  Idziego w  Przedborowa i oczywiście z parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie.

Można więc powiedzieć, że  Orszak Trzech Króli miał charakter dekanalny. Koordynatorem działań związanych z organizacją Orszaku był dziekan dekanatu mikstackiego, ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Uczestnicy orszaku otrzymali  korony, śpiewniki i orszakowe chorągiewki. W rolę konferansjera wcielił się w tym roku ks. ks. Aleksander Nawrocki, proboszcz parafii pw. Świętego Idziego w Przedborowie. Osoby  z tej parafii odgrywały  w tych  wielkich mikstackich jasełkach rolę Maryi i Józefa, a w pewnym momencie pojawiło się także „Boże Dzieciątko”. Księża proboszczowi  zaś  wcielili się w postacie królów reprezentujących poszczególne kontynenty.  

Tegoroczny Orszak Trzech Króli  przebiegał  pod hasłem: „Cuda, cuda, ogłaszają…”.  Orszak rozpoczął się  o godz. 14:00 z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, a zakończy się na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy. W kościele uczestnicy orszaku powitali  brzemienną  Maryję  i Józefa. Tu także odbyło sie przywitanie Trzech Króli. Ich nadejście ogłosiły fanfary. Następnie Królewski Orszak  ze śpiewem kolędy „ Mędrcy świata…” wyruszył na ulice miasta. Zatrzymał  się  na Rynku, gdzie  jego uczestnicy obejrzeli scenkę  „ Dwór Heroda” przygotowaną przez Koło teatralne działające przy szkole podstawowej w Mikstacie. Następnie uliczkami miasta, ze śpiewem na ustach i okrzykami ogłaszającymi radosną nowinę o narodzinach Bożej Dzieciny zmierzał w kierunku Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu przed bramą główną uczestnicy Orszaku mogli zobaczyć scenkę pokłonu Trzech Króli Dzieciątku. Spod bramy prowadzącej do sanktuarium Królewski Orszak udał się w kierunku parkingu. Tu jego uczestnicy mogli podziwiać  jasełka przygotowane przez dzieci ze szkoły podstawowej w Chynowej. Mikstacki Orszak ma charakter dekanalny, w ubiegłym roku jasełka przygotowały dzieci z Kaliszkowic Kaliskich.  W kolejnych latach przyjdzie czas na zaprezentowanie się przez kolejne parafie. Po jasełkach był czas na wspólne kolędowanie i ciepły posiłek.

Orszak Trzech Króli był  wielkim wydarzeniem religijnym. Uświadomił jego uczestnikom, że by znaleźć Jezusa trzeba tak jak Mędrcy ze Wschodu- Trzej Królowie wyruszyć w drogę. Był także wielkim świętem rodzin, bo barwnym orszaku w którym nie brakowało aniołków, pasterzy, rycerzy uczestniczyły  całe rodziny.  Warto zaznaczyć, że Mikstacki Orszak  integruje i pozwala lepiej poznać parafie należące do dekanatu.

A  ks. kan. Krzysztof Ordziniak zaprosił już na kolejny III Orszak Trzech Króli za rok, 6. stycznia AD 2021. Zapewne będzie on miał charakter dekanalny i kolejna parafia będzie miała okazję do zaprezentowania talentów swoich wiernych, a wszyscy uczestnicy Orszaku do radosnego świętowania i wspólnego śpiewania tak przez nas lubianych kolęd.

Dziękujemy za przekazane zdjęcia.

Zdjęcia: Krzysztof Wróbel
Tekst: Parafia Mikstat

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła