TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 13:37
Dziś 7°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

IX Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży „Od Józefa do Karmelu”

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 18:14 07.09.2019

Ponad 300 osób pielgrzymowało „Od Józefa do Karmelu”. Organizowana już po raz dziewiąty Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach k. Kalisza zgromadziła rekordową liczbę dzieci i młodzieży wraz ze swymi rodzicami, dziadkami i wychowawcami.Mszy św. w intencji dzieci i młodzieży rozpoczynających nowy rok szkolny przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się od modlitwy przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego. Drogę wypełnił wspólny śpiew i modlitwa różańcowa. Po dotarciu przed oblicze Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Jej opiece zostały zawierzone dzieci i młodzież rozpoczynające rok szkolny2019/2020.

Pielgrzymów powitał ks. Marek Czekaj, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Kokaninie.

W homilii ks. kan. Michał Kielingwskazywał, że tegorocznej pielgrzymce towarzyszyła służebnica Boża s. karmelitanka Teresa od Jezusa (MariannaMarchocka) żyjąca w XVII w. - Dzięki takim świętym i błogosławionym, których Pan Bóg stawia na naszej drodze życia chce nam przekazać to, abyśmy zawsze pamiętali, że w Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej została nam dana niezwykła pomoc i obrona, że tutaj w tym karmelitańskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy możemy zawsze stanąć przed obliczem Matki Najświętszej, wypraszać Jej łaski i uczyć się miłości do Pana Boga i drugiego człowieka – mówił delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego.

Podkreślał, że dzisiaj każdy człowiek potrzebuje wsparcia Pana Boga. - Życie bez Pana Boga, bez wartości, bez szacunku do drugiego człowieka do niczego dobrego nie prowadzi, a Matka Najświętsza zawsze uczy nas pokory, trwania przy Chrystusie i wierności. Starajmy się być świętymi. Ważne jest, abyśmy tę świętość odnajdowali w naszej codzienności. Dla was rodzice tą drogą jest wychowywanie, przekazywanie wiary katolickiej, codzienna służba pełna miłości, poświęcenia, zaangażowania. Wszyscy jesteśmy wezwani do świętości – przekonywał kaznodzieja.

W swoim słowie biskup kaliski Edward Janiak prosił o modlitwę w intencji sióstr karmelitanek. – Siostry dzień i noc trwają na modlitwie, są naszymi ambasadorami, pamiętają o tych, którzy nie modlą się, nie przychodzą do kościoła, siostry wypraszają błogosławieństwo dla naszego Kościoła kaliskiego – powiedział celebrans.

Zachęcał też wiernych, aby modlili się za Caritas Diecezji Kaliskiej, który pomaga najbiedniejszym poprzez prowadzenie wielorakich dzieł, a dzieci i młodzież prosił o modlitwę w intencji rodziców, dziadków i nauczycieli.

Podczas Eucharystii biskup poświęcił odnowioną kaplicę sióstr karmelitanek.

Po Mszy św. pielgrzymów zaproszono na poczęstunek przygotowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej.

Po krótkim odpoczynku pątnicy wyruszyli w drogę powrotną do Narodowego Sanktuarium św. Józefa modląc się koronką do Miłosierdzia Bożego i uwielbiając Pana Boga śpiewem.

Pielgrzymka, która została zainicjowana przed dziewięciu laty przez dwie rodziny i wsparta przez księży orionistów, z roku na rok rozrasta się, gromadząc coraz większą liczbę pątników, a także angażując w jej przygotowanie coraz więcej osób. – Początki były bardzo skromne. Dwie rodziny i księża orioniści postanowili zorganizować pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującego się na obrzeżach Kalisza. Nawet kaliszanie nie zawsze wiedzieli, że mamy takie sanktuarium z cudownym, koronowanym wizerunkiem Matki Bożej i że siostry karmelitanki modlą się dzień i noc w intencjach, które tutaj są przynoszone. Wśród licznych intencji była ta o potomstwo zanoszona przez jedną z rodzin, która jest współorganizatorem tego dzieła. Małżonkowie doczekali się córki i syna, którzy teraz także uczestniczą w tej pielgrzymce. Rodzice odczytali, że jest to łaska Matki Bożej Nieustającej Pomocy wyproszona przez siostry karmelitanki. W ramach tego dziękczynienia zorganizowano pierwszą i kolejne pielgrzymki – mówi w rozmowie z KAI ks. kan. Michał Kieling od lat zaangażowany w organizację pielgrzymki.

Po raz pierwszy w pielgrzymce wzięła udział Natalia z Kokanina. – W sierpniu byłam na dużej pielgrzymce. Na Jasną Górę podążałam w grupie żółto-czerwonej z Chełmc. W drodze do Częstochowy panowała wspaniała atmosfera i dlatego postanowiłam iść na małą pielgrzymkę z Kalisza do Karmelu. W drodze dużo śpiewamy i modlimy się. Jest pięknie. Na pewno w przyszłym roku znów wyruszę, aby modlić się o dobry rok szkolny – stwierdziła uczestniczka.

- Drugi raz idę w pielgrzymce. Zachęciła mnie mama, która wraz ze mną pielgrzymuje. Podoba mi się, droga nie jest trudna, jest dużo radości i śpiewu – powiedział Paweł z Sulisławic.

Organizatorami pielgrzymki są: ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego, Caritas Diecezji Kaliskiej oraz parafia Opatrzności Bożej (księża orioniści) i parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak&Katarzyna Łakomiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła