TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 20:08
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz 25-lecia parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrowie Wielkopolskim

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:52 03.05.2019

Maryja mocno wpisała się w historię narodu polskiego - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

W homilii celebrans wskazywał na rys pobożności maryjnej w polskim narodzie. - Najstarsza polska pieśń religijna, pierwszy hymn narodowy to Bogurodzica. Najstarsze zachowane kazanie to kazanie poświęcone Matce Bożej. Najstarsza świecka organizacja religijna to Bractwo NMP przy kościele św. Marka w Krakowie, a młodzieżowa organizacja to Sodalicja Mariańska założona w XVI wieku. Pierwszy tekst wydrukowany po polsku to tekst Zdrowaś Maryjo. Pierwsza polska parafia, która została utworzona w USA nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP, a pierwsza polska parafia na Wschodzie koło Uralu jest pw. Matki Bożej Różańcowej – wymieniał bp Janiak.

Podkreślał, że wielkim orędownikiem kultu maryjnego był kard. August Hlond, który uświadamiał, że zwycięstwo przyjdzie do Polski przez Maryję.

Wskazywał też na kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, którzy całkowicie zawierzyli Maryi.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II uczył miłości do ojczyzny. – To on wzywał Polaków, aby ojczyznę uważali jako matkę. Dziś sprawdzają się słowa papieża Jana Pawła II, który 15 lat temu, kiedy zachęcał nas, abyśmy szli do Unii Europejskiej, powiedział, że przyjdzie moment, kiedy Polacy będą dawać świadectwo o chrześcijańskich korzeniach i to dzisiaj się dzieje. Europa staje się lewacka, laicka, a w Polsce i tam gdzie Polacy jadą dają piękne świadectwo miłości do ojczyzny i Matki Najświętszej – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby pielęgnowali polskie tradycje i przekazywali je młodemu pokoleniu. - To jest najpiękniejszy testament, jaki wpiszecie w serca waszych dzieci – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Słowa wdzięczności skierował do proboszcza ks. kan. Waldemara Willaka, który świętuje jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Dziękował też poprzednim proboszczom, a przede wszystkim wiernym za troskę o świątynię.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali kapłani wywodzący się i pracujący w parafii oraz księża z dekanatu ostrowskiego drugiego.

Pierwsza kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej powstała dzięki staraniom mieszkańców. Wielką zasługę w tym dziele mieli: śp. Lucjan Hofmann, ks. prał. Alfred Mąka i ks. Andrzej Lewandowski. Na początku wzniesiono krzyż i drewnianą kapliczkę. Kaplica murowana powstała w latach 1993-1994.

W maju 1994 r. z licznym udziałem wiernych przywieziono z Jasnej Góry kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej, a 1 lipca 1994 r. dekretem ówczesnego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały została erygowana parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Jerzy Kaniewski, który tworzył zręby parafii i gorliwie inicjował duszpasterstwo. Przyczynił się też do powstania cmentarza i budowy domu parafialnego. W lipcu 2002 r. proboszczem został ks. kan. Zdzisław Gościniak, który w czerwcu 2003 r. rozpoczął budowę świątyni. Poświęcenia kościoła dokonał 29 sierpnia 2005 r. bp Stanisław Napierała. Od 22 maja 2017 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Waldemar Willak, który ciągle upiększa świątynię i teren wokół niej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Małgorzata Puchalska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła