TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 20:37
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Koncert Chóru i Orkiestry Gymnasium Hammonense z Hamm w Katedrze św. Mikołaja

Adam Szymański Adam Szymański 16:12 03.06.2019

Za nami trzeci koncert tegorocznej edycji Kaliskiego Festiwalu Chóralnego. Tym razem w niedzielę 2 czerwca w Katedrze Kaliskiej pw. św. Mikołaja wystąpił Chór i Orkiestra Gymnasium Hammonense z Hamm. Młodzi niemieccy artyści swą muzyką uświetnili oprawę Mszy św. o godzinie 16:30, by następnie w ramach festiwalowego koncertu przedstawić kaliszanom swe muzyczne pasje.

Gospodarz świątyni ks. prał. Adam Modliński w kazaniu przypomniał czterdziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny papieża Jana Pawła II – podkreślając motto papieskiej wizyty, które stanowiły słowa hymnu Gaude Mater Polonia. Miłym więc, choć nieoczekiwanym akcentem, było wykonanie przez gimnazjalistów z Hamm tegoż utworu w wersji instrumentalnej, wkrótce po słowach kaznodziei.

W części koncertowej usłyszeliśmy m.in. utwory:
Deutscher Tanz KV605/3 (W. A. Mozart)
Siyahamba (trad.)
Shallow waters (S. L. Theel)
Wohl mir, dass ich Jesum habe (J. S. Bach)
Music for the Royal Fireworks (HWV 351 G.F.Handel)
Kolejną miłą niespodzianką było wykonanie utwory Christieros, kompozycji katedralnego organisty dr. Krzysztofa Niegowskiego.
Koncert prowadziła dr. Beata Michalak.

Orkiestra gimnazjalna jest w polskich realiach czymś niezwykłym, gdyż uczniowie – muzycy niemieccy – uczęszczają do gimnazjum o profilu ogólnym i są amatorami, ale ich pasja do muzyki i umiejętności pozwalają, by w szkole funkcjonowała orkiestra symfoniczna. Możemy tylko pozazdrości naszym zachodnim sąsiadom tak wyrafinowanego systemu edukacyjnego – naprawdę ogólnokształcącego.

Ksiądz prałat Adam podkreślił jeszcze jeden aspekt tego koncertu – w kaliskiej katedrze zgromadzili się muzycy katolicy, protestanci, wyznania islamskiego i osoby niewierzące – fakt ten pięknie koresponduje z wydarzeniami Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, której istotnym elementem będzie nabożeństwo ekumeniczne w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu w niedzielę 9 czerwca o godzinie 14:00.

Niedzielny koncert był ostatnim tegorocznym akcentem VI Kaliskiego Festiwalu Chóralnego, którego organizatorami byli: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu i Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu. - Współorganizatorami: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu i Stowarzyszenie Artem Docendi. - Pomocą służyło Miasto Kalisz, a wszystkie festiwalowe koncerty gościły w kaliskich świątyniach.
Kolejna edycja festiwalu już za rok.

Tekst i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła