TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Laury, Laurentego, Nory 06 Czerwca 2020, 17:09
Dziś 18°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Któż jak Bóg – odpust św. Michała Archanioła w Cieszynie

Adam Szymański Adam Szymański 06:43 29.09.2019

Wczoraj w Cieszynie w dekanacie twardogórskim biskup senior Stanisław Napierała przewodniczył uroczystej sumie odpustowej, podczas której poświęcił odnowiony ołtarz boczny Najświętszej Maryi Panny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

– Jeżeli w życiu człowieka nie ma Boga to jest chaos, nic nie jest na swoim miejscu, wszystko jest wywrócone, nie ma normalności – mówił bp Stanisław Napierała.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że św. Michał Archanioł to niezwykły święty, który w niebie prowadził walkę ze złymi duchami. - Są aniołowie, którymi Bóg posługuje się w dziele zbawienia ludzkości całego świata, nazywamy ich archaniołami. Jednym z nich jest właśnie Michał Archanioł. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg” – powiedział celebrans.

Podkreślał, że zły duch ciągle zwodzi ludzkość. - Teraz tutaj na ziemi dokonuje się walka, znowu jest Michał Archanioł i jest szatan i jest to zmaganie, ale ono nie tyle wyraża się w imieniu Michała Archanioła „Któż jak Bóg”, tylko w krzyku „jest Bóg”. Ta pokusa, która zawładnęła ludźmi zmierza do tego, żeby ogłosić, że nie ma Boga, że Bóg nie istnieje. Wielu ludzi deklaruje się jako niewierzący. Oni w swoim działaniu tak postępują jakby zajmowali miejsce Boga – ubolewał kaznodzieja.

Zaznaczył, że ludzie niewierzący oświadczają, że nie ma żadnych praw moralnych i przykazań, które pochodziłyby od Boga, które obowiązywałyby człowieka i wytyczały kierunek życia, bo Boga nie ma, a za to jest prawo stanowione przez ludzi. - Jeżeli nie ma norm moralnych, wtedy każdy postępuje w tej dziedzinie moralnej jak chce i dochodzi do różnych konfliktów, miłość zostaje zastąpiona nienawiścią, są spory, walki, kłótnie. Jeżeli Boga nie ma to jest chaos, nic nie jest na swoim miejscu, wszystko jest wywrócone, nie ma normalności – mówił biskup kaliski senior.

Zachęcał parafian, a zwłaszcza młodzież, aby zawsze w swoim życiu kierowali się Bożymi przykazaniami i normami moralnymi. - Jest Bóg, są przykazania, są normy i jest moralność. Niech św. Michał Archanioł zawsze wam towarzyszy w tym programie jaki ma wpisany w swoje imię. „Któż jak Bóg” to zakłada, że „jest Bóg”. Na pewno znajdziecie się w takiej sytuacji, że ktoś będzie bluźnił przeciw Bogu, tak jak teraz niektórzy obnoszą się swoją postawą niewierzących i publicznie manifestują siejąc zamęt i chaos, pamiętajcie, że jesteście z parafii, gdzie św. Michał Archanioł jest patronem – akcentował bp Napierała.

Podczas uroczystości bp Stanisław Napierała w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wręczył Srebrny Pierścień Św. Józefa Genowefie i Zbigniewowi Kisińskim, którzy przyczynili się do odnowienia bocznego ołtarza Najświętszej Maryi Panny.

Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z bp. Stanisławem Napierałą modlili się m.in. ks. Przemysław Hęciak, proboszcz parafii pw. . Michała Archanioła w Cieszynie, ks. kan. Henryk Lemke i ks. kan. Waldemar Willak, poprzedni proboszczowie, kapłani z dekanatu twardogórskiego, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni parafianie.

Pierwszy kościół w Cieszynie został zbudowany w 2. połowie XV w i stanowił świątynię filialną parafii Goszcz. W 2. połowie XVII w. był on już znacznie zniszczony i na jego miejscu przed 1697 r. zbudowana została nowa murowana świątynia. Ołtarz główny pochodzi z 1661 r. Przeniesiono go do Cieszyna – wraz z dwoma ołtarzami bocznymi – z kościoła Świętego Krzyża we Wrocławiu. W centrum ołtarza umieszczony jest obraz św. Michała Archanioła, a w zwieńczeniu znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. W kościele są dwa ołtarze boczne z 2. połowy XVII w. z rzeźbą Matki Bożej i płaskorzeźbą św. Jana Chrzciciela z 1499 r. Od 2017 r. proboszczem parafii jest ks. Przemysław Hęciak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła