TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marka, Wiktoryny, Zenona 29 Marca 2024, 10:07
Dziś 11°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Listopadowa modlitwa za rodziny u św. Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:27 06.11.2020

Naturalną przestrzenią promocji kultury życia jest rodzina i trzeba się nad nią z troską pochylać. W rodzinie dzisiaj trzeba zapalić światło wiary – mówił bp Arkadiusz Okroj, który 5 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Tym razem spotkanie połączono z XIII Pielgrzymką Społeczności Akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jednak ze względów pandemii pielgrzymka miała charakter duchowy.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Rodzina na straży cywilizacji życia”.

W homilii bp Arkadiusz Okroj podkreślał, że w obecnych czasach Kościół jest ważny jak nigdy dotąd i w tych trudnych czasach zamętu Kościół ma się stać sakramentem nadziei.

Akcentował, że św. Józef uczy ludzi Kościoła wsłuchiwać się uważnie w to, co jest wolą Boga. - Wolą Boga jest szukanie twórczych rozwiązań w czasach zamętu. Mamy wypatrywać ludzi sfrustrowanych, ludzi, którzy nie wiedzą co robić ze swoim czasem i idą za zwodniczymi głosami fałszywych proroków. Ludzie Kościoła nie mogą dzisiaj marnować swojej energii na zajmowanie się sobą. Ten kryzys ma sprawić, byśmy my ludzie Kościoła zeszli na ziemię i sobie uświadomili, że nie wolno marnować energii na to, co nie jest ewangelizacją, zwłaszcza zagubionych ludzi młodych. Oni są szansą Kościoła – przekonywał celebrans.

Zaznaczył, że sprawą ludzi Kościoła jest podejmowanie inicjatyw, dzięki którym ludzie doświadczą miłości Chrystusa. - Kapłani i ludzie świeccy powinni tworzyć coraz skuteczniej środowiska, w których będzie organizowało się dobro. Potrzebne jest twórcze podejście do katechezy. Ona ma być dobra, ma pobudzać młodych ludzi do myślenia, do otwierania się na wiarę. Sprawą duszpasterzy i świeckich jest bycie z młodymi – wskazywał kaznodzieja.

Podkreślał, że ludzie Kościoła czynią wiele dobra, które nie jest głośne. - Trudno zliczyć ilu chorych odwiedzają nasi duszpasterze, również teraz w czasie pandemii, z komunią świętą, umożliwiając im skorzystanie z sakramentu miłosierdzia, sakramentu namaszczenia. Trudno zliczyć inicjatywy ludzi młodych, którzy nie są porwani przez rzeczników egoizmu, ale generują piękne pomysły, to są wolontariusze, którzy służą ludziom starszym, także w tym czasie. Nie do przecenienia są media katolickie. Kościół był i będzie niezależnie od różnych trendów, koniunktur zawsze wierny swojej misji – powiedział biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Przekonywał, że Kościół zawsze był, jest i będzie promotorem kultury życia. – Papież Franciszek mówi, że trzeba otworzyć się na życie, które jest święte i podkreśla, że to jest życie bezbronnego dziecka w łonie matki jak i osoby bliskiej śmierci – przypomniał duchowny.

Dodał, że naturalną przestrzenią promocji kultury życia jest rodzina i trzeba się nad nią z troską pochylać. - W rodzinie dzisiaj trzeba zapalić światło wiary. Wiara jest przekazywana wokół stołu domowego, w zwyczajnej rozmowie, a także we wspólnej modlitwie – powiedział celebrans.

Zachęcał wiernych, aby czerpali wzór ze św. Józefa. - Trzeba promować dobro. Promocja dobra to zadanie dla nas wszystkich, którzy utożsamiamy się z Kościołem. Stoją przed nami potężne wyzwania, ale damy radę, jeśli nie sobie zaufamy, ale będziemy wpatrywać się w mądre wzorce. Wpatrujmy się zatem w naszego potężnego orędownika św. Józefa – mówił bp Okroj.

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun dziękował duchowieństwu i wiernym, a zwłaszcza studentom za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zachęcał też wiernych do modlitwy w intencji zmarłych.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że comiesięczne transmisje z kaliskiego sanktuarium wierni zawdzięczają pierwszemu biskupowi kaliskiego Stanisławowi Napierale. Wspominał też rozwój Radia Maryja i jego związki ze św. Janem Pawłem II.

Podczas Mszy św. zaśpiewali przedstawiciele Chóru Akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wcześniej swoimi świadectwami podzielili się studenci i absolwenci toruńskiej uczelni. Młode małżeństwa opowiadały o założeniu rodziny, a przede wszystkim o tym jak św. Józef działa w ich życiu. Z kolei młode studentki mówiły o swoich marzeniach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że każde życie jest święte i nie można go zabijać. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył bp Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, przedstawiciele społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz przedstawiciele pielgrzymów.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam i Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła