TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Juliusza, Lubosława, Wiktoryny 12 Kwietnia 2021, 08:02
Dziś 10°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Triduum Paschalne - Liturgia Męki Pańskiej w Kaliskiej Katedrze

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 21:14 02.04.2021

Chrystus przybliżył się do świata i człowieka przez cierpienie i krzyż – mówił bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że Wielki Piątek to czas refleksji nad cierpieniem. – Człowiek cierpi na różne sposoby, których nie ogarnia medycyna, cierpienie wychodzi poza chorobę. Cierpi ciało, psychika, ale też jest ból duszy – cierpienie moralne i nie jest ono zidentyfikowane i objęte terapią: tęsknota za ojczyzną, wyrzuty sumienia, niezrozumienie z powodu niesprawiedliwości, niewierność, niewdzięczność ze strony najbliższych, wojny, klęski żywiołowe – powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że człowiek cierpi z powodu różnorodnego zła. – Rodzi to w nas ból, smutek, rozpacz, często przygnębienie i zniechęcenie – dodał duchowny.

Zaznaczył, że niejednokrotnie Pan Bóg daje człowiekowi trudne doświadczenia, aby nawrócił się, pogłębił swoje życie duchowe. – Bez krzyża człowiek zapomina o Panu Bogu. Krzyż często odsłania prawdę o człowieku. Jak człowiek odrzuca krzyż, wiarę w Chrystusa to idzie w stronę grzechu – zauważył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Podkreślał, że współczesny świat potrzebuje wzoru Chrystusa, który do końca umiłował człowieka.

- Prośmy Maryję, która stoi pod krzyżem Chrystusa, aby prowadziła nas na drodze naszej wiary, byśmy byli świadectwem dla naszych braci i sióstr nadziei pokładanej w Chrystusie – mówił bp Buzun.

Po odczytaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i adoracja przez duchowieństwo i służbę liturgiczną poprzez przyklęknięcie.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, bp senior Stanisław Napierała, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński i wikariusze tej parafii.

Ze względu na pandemię w liturgii uczestniczyło niewielkie grono wiernych.

Pozostali mogli łączyć się duchowo poprzez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Zdjęcia: Karolina Gaweł/Rdio Rodzina Kalisz
Tekst za: KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła