TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bianki, Borysa, Wawrzyńca 10 Sierpnia 2020, 17:20
Dziś 29°C
Jutro 27°C
Szukaj w serwisie

Liturgia Męki Pańskiej w Katedrze Kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 22:43 10.04.2020

Bez krzyża pozostajemy pozbawieni prawdy, która potrzebna jest do życia w wolności dzieci Bożych – mówił bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu transmitowanej na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i w Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że człowiek ma duży wpływ na kształtowanie wolności wewnętrznej. – Wolność zewnętrzna ma swoje ograniczenia. Teraz mamy czas próby naszej wolności i jej zagospodarowywania na co dzień. Nie mamy wiele możliwości, są ograniczenia różnego rodzaju, chociaż w tym czasie właściwe. Jednak każdy z nas wewnętrznie jest człowiekiem wolnym. Wnętrze zależy od nas, jak je wypełnimy, czy damy Panu, aby rozświetlił je swoją łaską. Z takich decyzji wypływa nasza wiara – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślał, że ucieczka od krzyża zawsze jest ucieczką w stronę grzechu. – Uciekając od krzyża stajemy się słabi i tracimy poczucie sensu w dzieło zbawcze Boga, nie widzimy w nim mądrości i mocy Bożej – powiedział duchowny.

Akcentował, że bez krzyża nie ma przebaczenia. – Świat bez krzyża staje się nie do udźwignięcia, sam staje się krzyżem. Bez krzyża nie ma miłosierdzia. Bóg zbawił nas przez przyjęcie krzyża, właśnie na krzyżu odkupił człowieka – stwierdził bp Buzun.

Po odczytaniu przez diakona i kapłanów Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i adoracja przez duchowieństwo i służbę liturgiczną poprzez przyklęknięcie.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Dariusz Kwiatkowski, profesor UAM w Poznaniu, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa” oraz księża wikariusze katedry kaliskiej.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła