TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Januarego, Konstancji, Leopolda 19 Września 2020, 23:38
Dziś 13°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Liturgia Środy Popielcowej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:55 26.02.2020

Niech Wielki Post posłuży każdemu z nas do oddalenia wszystkiego, co rozprasza ducha i pogłębienia tego, co karmi duszę otwierając ją na miłość Boga i bliźniego – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w Środę Popielcową przewodniczył liturgii w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że w liturgii Środy Popielcowej przed znakiem popiołu rozbrzmiewa słowo Dobrej Nowiny. – W Ewangelii Jezus daje nam konkretne narzędzia pomocne przy zmianie kursu naszego życia, a są to modlitwa, post i jałmużna - powiedział celebrans.

Podkreślał, że Wielki Post jest okresem szczególnego wezwania do pojednania z Bogiem. – W tym okresie powinniśmy odbudować w sobie nastawienie, aby dobra i tego, co słuszne pilnować ze względu na Boga, niezależnie od tego, czy to się ludziom podoba czy nie. W tym okresie powinniśmy również sprawdzać samych siebie, czy nie ma w nas jakichś wyobrażeń o dobru, które idą w poprzek Bożych przykazań – przekonywał kaznodzieja.

Prosił wiernych o podjęcie w okresie Wielkiego Postu konkretnych postanowień. - Dla naszego dobra w celu owocnego przygotowania się do uroczystości zmartwychwstania Chrystusa uczyńmy konkretne postanowienia w tych trzech przypominanych przez Jezusa dziedzinach, czyli w dziedzinie modlitwy, postu i jałmużny – mówił duchowny, który dodał, że w sferze modlitwy Kościół w okresie Wielkiego Postu proponuje wiernym udział w nabożeństwach pasyjnych: piątkowej Drodze krzyżowej i niedzielnych Gorzkich żalach.

Zachęcał do intensywniejszej modlitwy, wytrwałego postu i szczerego dzielenia się z potrzebującymi. – Zachęcam do częstego przystępowania do Sakramentu Pojednania oraz aktywnego uczestnictwa w Eucharystii, a przede wszystkim niedzielnej Mszy św. Z takim wewnętrznym nastawieniem wejdźmy w pokutny klimat Wielkiego Postu i przyjmijmy popiół na nasze głowy – powiedział bp Janiak.

Przed zakończeniem Mszy św. proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński zachęcał wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Przypomniał, że w I Niedzielę Wielkiego Postu zostanie odprawiona Droga krzyżowa ulicami Kalisza.

Podczas Mszy św. przedstawiciele parafian złożyli bp. Łukaszowi Buzunowi życzenia urodzinowe.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezji kaliskiej, ks. Łukasz Pondel, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Piotr Przybył, prefekt ds. wychowawczych Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła