TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 14:00
Dziś 7°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Modlitewne spotkanie Akcji Katolickiej u Matki Bożej Turskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:22 07.10.2019

W niedzielę, 6 października br. przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej spotkali się, by jak co roku w październiku modlić się u Matki Bożej Łaskawej w Tursku. Spotkanie modlitewne rozpoczęto o godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium ks. kan. Paweł Kubiak. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji wygłoszonej przez Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. prał. Sławomira Kęszkę. Przybliżył on postać bł. Honorata Koźmińskiego, założyciela 26 Zgromadzeń Maryjnych, z których 17 działa do dziś. Słuchacze zapoznali się z krótkim życiorysem błogosławionego, jego drogą do powołania, szczególnym nabożeństwem do Niepokalanego Poczęcia NMP, a także jego działalnością kaznodziejską i charytatywną.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Asystent.W homilii ks. Sławomir Kęszka mówił o duchowości maryjnej oraz o zaproszeniu przez Maryję do odmawiania różańca. Celebrans zatrzymał się nad trzema świadectwami osób związanych z różańcem. Przytoczył odpowiedź papieża Piusa IX, który na pytanie,co jest najważniejszym skarbem Watykanu wskazał na różaniec, przypomniał  historię spotkania w pociągu młodego człowieka z modlącym się na różańcu prof.  Ludwikiem Pasteurem, którego nie rozpoznałi namawiał do wyrzucenia różańca oraz mało znany fakt z okresu nauki w seminarium późniejszego św. proboszcza z Ars – Jana Vianeya, gdzie jego umiejętność odmawiania różańcaprzekonała ostatecznie biskupa do udzielenia mu święceń kapłańskich.

Po przepysznym posiłku przygotowanym dzięki sponsorom i zaangażowaniu miejscowych parafian i członków parafialnego oddziału Akcji Katolickiej uczestnicy spotkania modlitewnego powrócili do Sanktuarium, aby modlić się tajemnicami chwalebnymi różańca świętego, powierzając wstawiennictwu Matki Bożej Turskiej wiele intencji za Kościół, Diecezję, duchowieństwo, Ojczyznę w przeddzień wyborów, Akcję Katolicką, własne rodziny i tych osobistych noszonych w sercu. Na zakończenie Ksiądz Kustosz udzielił uczestnikom spotkania błogosławieństwa Bożego i zaprosił na spotkanie w październiku przyszłego roku.

Tekst: Ewa Marciniak
Zdjęcia: Robert Lis

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła