TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Felicji, Roberta, Sławy 24 Stycznia 2021, 06:23
Dziś 0°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Świętego Mikołaja w Kaliszu

Marta Brzozowska Marta Brzozowska 11:29 16.11.2020

Wchodzimy w czasy ciekawe, twórcze, rozwojowe, ale nie można pozwolić sobie na utratę wiary w Chrystusa, wiary konkretnej, sakramentalnej - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. za ojczyznę w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii bp Buzun wskazywał, że dzisiejsza Ewangelia uczy pomnażania talentu człowieczeństwa. – W życiu każdego człowieka ważna jest miłość służebna, czyli taka, żeby bliźni wiedział, że nie jest samotną wyspą, żeby nie doświadczał odrzucenia, bycia niepotrzebnym, wykluczonym, żyjącym na marginesie – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że człowiek staje się szczęśliwy poprzez układanie dobrych relacji z innymi ludźmi. – Jest tylu chorych, potrzebujących pomocy, dzieci z rozbitych rodzin do adopcji, tych możliwości jest tak dużo, możemy wykazać się na różne sposoby. Nigdy na zasadzie egoizmu, samorealizacji, ubogacania, ale zawsze przez innych i dla innych. Zawsze na zasadzie solidarności – przekonywał kaznodzieja.

Akcentował, że służba wiąże się z doświadczeniem radości z gotowości do dawania. – Nie chodzi jedynie o dawanie rzeczy zewnętrznych, ale przede wszystkim dzielenie się sobą, swoim czasem, obecnością, dobrym słowem – mówił duchowny.

Podkreślał, że postawa na wzór Maryi pełna zaufania i służebna wymaga nawracania się. – Jeśli nie ma tego, co święte, świata wiary, modlitwy, liturgii, kontaktu z Bogiem to życie sprowadza się do małego świata pożądań, zaspokojenia, pychy i tego wszystkiego, co niesie ze sobą duch tego świata, czyli opór przeciwko Duchowi Świętemu – zaznaczył hierarcha.

Stwierdził, że człowiek potrzebuje Chrystusowej łaski uzdrowienia. – Wraz z tą łaską do naszej duszy przychodzi radość i pokój. Nie możemy ich posiadać bez spotkania z Panem, bez ducha jedności i pokoju sumienia oraz ładu moralnego – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem w intencji ojczyzny modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, moderatorzy i alumni seminarium, siostry zakonne i parafianie.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: kl. Bartosz Styburski/WSD Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła