TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2021, 17:13
Dziś 3°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Nabożeństwo przebłagalne i wynagradzające za grzechy dokonane wobec małoletnich

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:18 20.02.2021

Dzisiaj przychodzimy z wszystkimi osobami skrzywdzonymi, także w naszej diecezji pod krzyż (...). Nie możemy być Kościołem, który nie płacze, w obliczu tych dramatów swoich dzieci -  mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

Nabożeństwo przebłagalne i wynagradzające za grzechy dokonane wobec małoletnich, a także za rany zadane wspólnocie Kościoła odbyło się w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja i było odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który w Liście do Ludu Bożego wezwał, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy.

Po liturgicznym pozdrowieniu ks. kan. Bogumił Kempa – delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży diecezji kaliskiej zauważył, że jako wspólnota Kościoła potrzebujemy także stawania przed Bogiem w duchu modlitwy i pokuty:

W swoim rozważaniu bp Damian Bryl powiedział, że skrzywdzeni mają prawo do tego, że na drodze zdrowienia nie zabraknie im duchowego towarzyszenia całego Kościoła:

Następnie biskup kaliski przywołał słowa papieża Franciszka:

 

Celebrans przytoczył także wypowiedź papieża Benedykta XVI, w której papież senior zwraca się do pokrzywdzonych w Kościele w Irlandii:  

Kończąc swoje rozważanie bp Damian powiedział, że osoby zranione mogą w Chrystusie ukrzyżowanym doświadczyć przyjęcia, wsparcia, umocnienia i uzdrowienia:

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło "Wspólnota ze zranionymi".

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła