TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dionizego, Nadziei, Zofii 15 Maja 2024, 16:31
Dziś 19°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 01.03.2015

Wolność trzeba bardzo cenić, ona sama do nas nie przyszła, ona została okupiona krwią - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Świętej Rodziny w Kaliszu. Po Eucharystii uczestnicy przeszli w marszu pamięci do Ogrójca Ojców Jezuitów, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem pomordowanych w Katyniu.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że przez wiele lat żołnierze podziemia nazywani byli niesłusznie bandytami. - Większość wyklętych zginęło w walce z wyroków komunistycznych sądów albo przeszło ciężkie więzienia. Przez lata ci bohaterowie byli nazywani bandytami. Są jeszcze tacy, co przyczyniali się do tego będąc w UB, dzisiaj odbierają wysokie emerytury, śmieją się, ale tak naprawdę wzbudzają litość i pogardę. W imię prawdy historycznej wydobywamy tych bohaterów, pragniemy tę prawdę pokazać tym, co kochają Polskę, zwłaszcza młodemu pokoleniu – mówił celebrans.

Zaznaczył, że uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako żołnierze wyklęci, żołnierze drugiej konspiracji czy żołnierze niezłomni.

Biskup wskazał na określenie żołnierze wyklęci przytaczając fragment listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na jej mężu dowódca jednostki wojskowej pisze o nim „Wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy kto czuje w sobie polską krew przeklina go. Niech więc wyrzeknie się go własna żona i dziecko”.

Stwierdził, że obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są lekcją historyczną dla młodego pokolenia. - Prawdę można przemilczeć, ale ona jest jedna. My dzisiaj chcemy dać świadectwo prawdzie pełni uznania i podziwu dla tych bohaterów. Wspominając ich z tego miejsca chcemy wypraszać dla nich szczęście nieprzemijające. Jest to też lekcja dla młodych ludzi. Wolność trzeba sobie bardzo cenić, ona sama do nas nie przyszła, ona została okupiona krwią – powiedział bp Janiak.
 
W uroczystościach uczestniczyli także: ks. kan. Sławomir Kostrzewa, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Kaliszu, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Kalisza.

Organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było Stowarzyszenie „Kaliscy patrioci”.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła