TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Juliusza, Lubosława, Wiktoryny 12 Kwietnia 2021, 09:16
Dziś 10°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:08 24.03.2021

Prorok jak ogień, gwałtownik Królestwa Bożego, Boży szaleniec, propagator idei Soboru Watykańskiego II - to tylko niektóre określenia, które możemy odnieść do ks. Franciszka Blachnickiego.

W środę, 24 marca br., mija 100. rocznica urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, który urodził się w Rybniku.

Ks. Franciszek był m.in.: wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów. Jego historia była bardzo dramatyczna. Przebywał 14 miesięcy w obozie KL Auschwitz. Później oczekując w katowickim więzieniu na wykonanie kary śmierci przeżył swoje nawrócenie.

Jego największym dziełem jest Ruch Światło-Życie, który gromadzi młodzież, dzieci i dorosłych, a także kapłanów i osoby konsekrowane. Ruch był najbardziej popularny w latach 80-tych. Jednak nadal skupia tysiące osób.

Od 1995 roku trwa proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego. 6 lat temu (w 2015 roku) papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót.

Diecezjalne obchody 100. rocznicy urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego
odbedą się we wtorek wieczorem (23 marca ) w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.
Eucharystii o godz. 19:30  będzie przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

Z okazji setnej rocznicy urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, nagraliśmy program radiowo-telewizyjny,  w którym kapłani diecezji kaliskiej związani z ruchem oazowym i ideą ks. Franciszka Blachnickiego, wspominają zmarłego 34 lata temu kapłana. 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła