TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Juliusza, Lubosława, Wiktoryny 12 Kwietnia 2021, 09:19
Dziś 10°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Odpust ku czci NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:14 03.05.2020

Prośmy dziś Maryję, żeby zaprowadziła królestwo Swego Syna w nas i w naszych sercach - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim.

Ze względu na panujący w Polsce stan epidemiczny, aby zachować obowiązujące normy wewnątrz świątyni modlili się przedstawiciele parafian.

W homilii celebrans odwołując się do przeżywanej Niedzieli Dobrego Pasterza prosił wiernych, aby modlili się za kapłanów oraz o nowe powołania do tej służby. – Dzisiaj trzeba mieć odwagę do tego, aby wybrać życie zakonne czy kapłańskie. To Pan Bóg powołuje ludzi, przez głos sumienia podpowiada, ale człowiek może nie przyjąć tego wezwania, nie ma przymusu. Powołanie to ogromna tajemnica. Powinniśmy Panu Bogu dziękować za naszych księży i modlić się za nich, aby wytrwali i byli dobrymi kapłanami – powiedział kaznodzieja.

Jako przykład gorliwej służby ludziom biskup Janiak podał siostry zakonne posługujące w ośrodku dla niewidomych w Laskach, a także św. Matkę Teresę z Kalkuty, która siły do posługiwania trędowatym czerpała z codziennej adoracji przed Najświętszym  Sakramentem.

Wskazywał, że Maryja Królowa chce kształtować każdego człowieka na podobieństwo Swego Syna. - Zaprośmy Matkę Najświętszą przez modlitwę do naszych rodzin, do naszego życia, do naszych serc. Prośmy dziś Maryję, żeby zaprowadziła królestwo Swego Syna w nas i w naszych sercach. Niech o Jej panowaniu mówią nie tylko piękne kościoły, kaplice, Jej wizerunek, ale przede wszystkim nasze serca i nasze postępowanie – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Odwołując się do uchwalenia 229 lat temu Konstytucji 3 Maja, apelował o modlitwę w intencji ojczyzny. – Chcemy dzisiaj pamiętać o naszej umiłowanej ojczyźnie. Dziękujmy Panu Bogu za rządzących, za prezydenta, za premiera, ludzi, którzy nie wstydzą się wiary. Niech miłość do Matki Najświętszej, tak jak uczyli nas tego Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Jan Paweł II, prowadzi nas do umiłowania Pana Boga – podkreślał bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup kaliski Edward Janiak odmówił Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Uroczystość odpustową zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się ks. prał. Zbigniew Cieślak, proboszcz parafii NMP Królowej Polski, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła