TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jagienki, Kamili, Korneliusza 16 Września 2021, 23:49
Dziś 16°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Odpust Narodzenia NMP w chełmckim sanktuarium

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 17:55 08.09.2021

Maryjo, w tych smutnych czasach, pozwól Nam doświadczyć radości – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas sumy odpustowej w murach Sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmcach. Pasterz Kościoła Kaliskiego przewodniczył uroczystej Eucharystii, a także wygłosił homilię.

Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrał ks. kan. Jerzy Salamon, kustosz chełmckiego sanktuarium, który przypomniał wiernym cel spotkania, a także zwrócił uwagę na fakt, iż dzień ten jest również istotny dla bpa Damiana:

W homilii, biskup Damian Bryl zasygnalizował, co uświadamiają człowiekowi trudne momenty, z którymi musi się mierzyć, a także przedstawił dwie ludzkie postawy wobec chwil bezradności:

Kaznodzieja, nawiązując do liturgii słowa, zwrócił uwagę na niektóre imiona Boga, pojawiające się na kartach Pisma Świętego, skupiając się przede wszystkim na jednym z nich:

Odnosząc się do słów Ewangelii, a tym samym do rodowodu Jezusa, biskup Damian Bryl zwrócił uwagę na fakt, iż nie każdy przodek Zbawiciela żył blisko Boga, jednak wszystkie te osoby miały niebagatelny wpływ na losy świata:

Przed zakończeniem Eucharystii, z racji na uroczystość Matki Bożej Siewnej, biskup Damian Bryl poświęcił ziarna zbóż, by w kolejnym roku wydały obfite plony.

Zgromadzeni na Mszy św. wierni modlili się wraz z Pasterzem Kościoła Kaliskiego i kapłanami obecnymi w chełmckim sanktuarium litanią loretańską do Najświętszej Maryi Panny, udając się następnie na procesję z Najświętszym Sakramentem, która została zakończona uroczystym błogosławieństwem.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła