TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augusta, Gizeli, Ludomiry 07 Maja 2024, 17:58
Dziś 14°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 12.04.2013

W piątek wieczorem rozpoczęły się XI Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Droga wiary”. W programie znalazły się: promocja tomiku poezji religijnej, wystawy, spektakle religijne, podsumowanie konkursów dla dzieci i młodzieży. Spotkania zakończy w niedzielę Msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej reaktywowano po 10-letniej przerwie. W skład komitetu organizacyjnego weszli: ks. Adam Kraska, Sylwia Szubert, Małgorzata Juda-Mieloch, Krystyna Fischer-Bąk i Aneta Franc.

Wykład nt. początków Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej wygłosił podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy w  Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim prof. Jerzy Pietrzak, który przypomniał, że I Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Polsce został zorganizowany w 1975 r. w kościele św. Anny w Warszawie. Takie Tygodnie odbywały się także w Poznaniu i Wrocławiu. Pomysłodawcami przeniesienia tego na grunt ostrowski byli: ks. Tadeusz Szmyt, ówczesny proboszcz parafii św. Antoniego, ks. Alfred Mąka, ówczesny proboszcz Fary i historyk Jerzy Pietrzak.

Po raz pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej odbył się w dniach 22-29 listopada 1987 r. W programie znalazły się: koncert i zjazd chórów kościelnych i młodzieżowych z południowej części archidiecezji poznańskiej, recital poetycko-muzyczny poświęcony Matce Boskiej Ostrobramskiej z okazji 60-lecia koronacji cudownego wizerunku w Wilnie i Roku Maryjnego w wykonaniu aktorów: Anny Nehrebeckiej i Andrzeja Szczepkowskiego, wykład ks. prof. Tadeusza Krahel z Białegostoku nt. historii i sytuacji współczesnego Kościoła Katolickiego na Litwie z okazji 600-lecia chrztu Litwy, Msza św. obrządku greckokatolickim z udziałem duchownych z parafii greckokatolickiej św. Krzyża we Wrocławiu, wykład prof. Janusza Ziółkowskiego, rektora UAM w Poznaniu o nauce Jana Pawła II na temat ojczyzny i narodu, prelekcje nt. katolickich środków masowego przekazu z udziałem redaktora Tadeusza Karolaka, z-cy redaktora naczelnego Warszawskiego Przeglądu Katolickiego i prof. Jerzego Pietrzaka, który mówił nt. Radia Watykańskiego i powołania w Polsce Katolickiej Agencji Prasowej. Spotkaniom tym towarzyszyły: kiermasz książki religijnej i wystawa fotograficzna z okazji 80-lecia konsekracji Fary oraz 40-lecia utworzenia parafii św. Antoniego. W kolejnych latach odbywały się Dni Kultury Chrześcijańskiej, które koordynowała Maria Kornaszewska-Stawik.

Podczas piątkowego spotkania nagrodzono młodych laureatów konkursów fotograficznego, plastycznego i literackiego pt. „Droga wiary”. Spotkanie uświetnił koncert Duetu Saxodeon (Robert Matuszewski i Piotr Słociński) oraz występ zespołu młodzieżowego działającego przy parafii Ducha Świętego.

Wcześniej w III LO odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej im. Wojciecha Bąka, a w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego miała miejsce promocja tomu poezji Marka Czuku „Nietrwała kompozycja. Wiersze religijne i metafizyczne”. Podczas spotkania dyskutowano nt. polskiej współczesnej poezji religijnej.

W sobotę popołudniu w Forum Synagoga zaplanowano panel dyskusyjny nt. „Chrześcijaństwo wobec wolnych związków” z udziałem teologa moralisty ks. dr. Aleksandra Gendery, prokurator Jolanty Gościniak i dziennikarza Jakuba Banasiaka oraz spektakl pt. „Jak budowano kościół w Skrzebowej”, a także prezentację wydawnictw związanych z parafią skrzebowską, która w 2012 r. obchodziła jubileusz 75-lecia budowy świątyni.

Wieczorem w kościele św. Antoniego otwarta zostanie wystawa pt. „Kościoły ostrowskie w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”. Spotkanie zakończy spektakl „Jonasz” w wykonaniu aktorów Teatru A z Gliwic.

Ostrowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończone zostaną w niedzielne południe Mszą św. w kościele św. Antoniego Padewskiego z udziałem Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka.

Organizatorami trzydniowych spotkań są: parafia Ducha Świętego, parafia św. Antoniego Padewskiego, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni, Wydawnictwo Republika Ostrowska, Koło Historyczne Parafii Skrzebowa Memento, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Forum Synagoga.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

RELACJĘ DŹWIĘKOWĄ zamieścimy niebawem

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła