TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 20:40
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Panama 2019: Nocne czuwanie i Msza posłania z udziałem Papieża Franciszka

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:37 29.01.2019

Ostatnie momenty Światowych Dni Młodzieży w Panamie z udziałem Papieża Franciszka i młodzieży z całego świata. 


Angelika Sowa i Aleksandra Jopek w następujących słowach opisują to, co mogą przeżywać w Panamie wraz z młodzieżą z naszej diecezji:

# Sobota

Dzisiejszy dzień rozpoczeliśmy od porannej Mszy świętej. Po jej zakończeniu mieliśmy spotkanie z Agatą Dudą, która przyleciała do nas, aby wspólnie z młodymi z Polski spędzić ostatnie dni Światowych Dni Młodzieży. Po przemówieniu Pierwszej Damy udaliśmy się na Campo San Juan Pablo II, gdzie razem z papieżem Franciszkiem uczestniczyliśmy w czuwaniu oraz Mszy Posłania. Po kilkukilometrowej wędrówce dotarliśmy na miejsce. Byliśmy bardzo szczęśliwi i podekscytowani ponieważ nasz sektor, do którego zostaliśmy przydzieleni znajdował się bardzo blisko ołtarza głównego! Czuwanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu ŚDM w Panamie  i przedstawieniem spektaklu „Drzewo życia” mówiącego o historii zbawienia dokonującej się we współczesnym świecie. Następnie wybrzmiały trzy świadectwa: rodziny, która przyjęła dar dziecka z Zespołem Downa, chłopaka walczącego z uzależnieniem od narkotyków i dziewczyny, pochodzącej z terenu dotkniętego konfliktem zbrojnym. Wszyscy mówili o swym doświadczeniu wiary i radości wynikającej z zawierzenia swego życia Bogu. Szczególnie mocno dotknęły nas słowa Nirmeen Odeh, która powiedziała - „Nie wyjeżdżajmy z Panamy dopóki nie pozwolimy Jezusowi, by dokonał w nas zmiany. Zaufajmy Mu i pozwólmy Mu wejść w nasze życie, a na pewno nie pozostaniemy rozczarowani”. Po świadectwach głos zabrał Papież Franciszek. Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlono się też za rodziny, osoby konsekrowane i misjonarzy. Szczególna modlitwa wybrzmiała po polsku w intencji kapłanów, aby byli wierni otrzymanemu darowi powołania. W czuwaniu z Ojcem Świętym brało udział ponad 600 tys. osób! Był to piękny czas, skłaniający do przemyśleń, refleksji a przede wszystkim skupienia się na tym Najważniejszym ukrytym w Najświętszym Sakramencie.

# Niedziela

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy pobudką wcześnie rano o 4 rano. Byliśmy zmuszeni wejść tak wcześnie do sektorów. Oczywiście znowu zasnęliśmy. Pobudka już dla całego campusy była o 6 rano. Czas przed mszą był czasem śpiewu i tańca. Zdążyliśmy zjeść nasze śniadanie i rozpoczęła się Msza święta z  udziałem  Papieża Franciszka. Była to uroczystość zamykająca Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty przypomniał, że my jako młodzież jesteśmy teraźniejszością Kościoła. Czas ten pozwolił nam podsumować nasze dwa tygodnie pielgrzymki. Oczekiwaliśmy na ogłoszenie następnego miejsca Światowych Dni Młodzieży. Dla odmiany informacje podał kardynał, a nie sam papież.Będą w Portugalii. Bardzo się cieszymy razem z naszymi przyjaciółmi z tego kraju, że będą mogli być gospodarzami takiego wydarzenia. Ten czas zapamiętamy na długo, a teraz wrócimy do naszego kraju i będziemy głosić Imię Pana.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła