TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gagrieli, Liwii, Leonarda 27 Lutego 2021, 07:21
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Paulini z Australii gościli w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 21:15 03.06.2020

W Australii wiele razy przekonałem się, jak ludzie doceniają kapłanów – mówił o. Albert Waśniowski, prowincjał zakonu paulinów w Australii, który przebywa z wizytą w Kaliszu. Duchownemu towarzyszy br. Bruno Kanamis pochodzący z Papui Nowej Gwinei.

Paulini przybyli do Kalisza na zaproszenie bpa Łukasza Buzuna, który sam jest paulinem. Goście spotkali się z alumnami Wyższego Seminarium Duchownego, którym opowiedzieli o życiu religijnym w Australii.

Wieczorem w kaplicy seminaryjnej alumni zgromadzili się na Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy Łukasz Buzun, a homilię wygłosił o. Albert Waśniowski.

Kaznodzieja odwołując się do wspomnienia męczenników Ugandy podkreślał, że ich męczeńska krew daje owoce dla współczesnego Kościoła na świecie. - Święci z Ugandy uczą nas, że potrafili zrezygnować z tego co świat ofiaruje, nie dali się przekupić, nie dali się podejść w żaden sposób, oddali swoje życie za to w co autentycznie wierzyli. Na ich krwi powstał wspaniały Kościół w Afryce, w Ugandzie, który w tej chwili wydaje owoce – powiedział paulin.
 
Wskazał, że w Australii posługuje bardzo wielu kapłanów z Afryki. - Afryka rodzi wiele powołań kapłańskich. Krew męczenników zaczyna wydawać autentyczne owoce w życiu Kościoła. My tego doświadczamy w Australii, gdzie mnóstwo księży z Afryki przyjeżdża do pracy, aby pomóc nam zachować wiarę – stwierdził duchowny.
 
Zaznaczył, że w Australii wielokrotnie przekonał się, że ludzie doceniają kapłanów. – W Polsce, w Krakowie przeżyłem przykre sytuacje, kiedy idąc w koloratce usłyszałem przykre komentarze na temat kapłaństwa i Kościoła, czego nigdy nie doświadczyłem w taki sposób w Australii – mówił prowincjał paulinów.
 
Przekonywał, że Kościół misyjny odgrywa coraz większą rolę w świecie i jest Kościołem przyszłości.

Podzielił się refleksją na temat życia religijnego w Papui Nowej Gwinei, skąd pochodzi paulin br. Bruno. – Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei cenią sobie kapłanów, którzy do nich przyjeżdżają. Oni autentycznie żyją religią. Dla wiary są w stanie poświęcić swoje życie. Możemy się od nich dużo nauczyć. Mają też bardzo rygorystyczne zasady, jeżeli chodzi o moralność – podkreślał o. Waśniowski.

Wraz z bp Łukaszem Buzunem modlili się: o. Albert Waśniowski, prowincjał paulinów z Australii, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, księża moderatorzy kaliskiego seminarium, br. Bruno Kanamis pochodzący z Papui Nowej Gwinei i alumni.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła