TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 21:22
Dziś 8°C
Jutro 14°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie odnowionej kaplicy i odpust świętego Mikołaja w Kamieniu

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 20:30 06.12.2019

Za przykładem św. Mikołaja dzielmy się dobrym słowem, swoim sercem, życzliwością z drugim człowiekiem, a wtedy przez naszą dobroć serca będziemy bliżej Pana Boga - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Mikołaja w Kamieniu, kościele filialnym parafii pw. Zwiastowania NMP w Dębem. Biskup kaliski poświęcił też odnowioną świątynię w Kamieniu.

W homilii celebrans dziękował proboszczowi ks. prał. Sławomirowi Kęszce i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę.

Wskazując na św. Mikołaja ubolewał, że we współczesnych czasach sprowadzono tego świętego do bajkowej postaci krasnoludka. - Dzisiaj zakradło się wiele zwyczajów świeckich. Ludzie nie mają świadomości, że Mikołaj to biskup, to konkretny człowiek, który zasłynął z dobroci, wrażliwości na ludzką biedę, subtelnej dyskrecji w pomaganiu potrzebującym – podkreślał kaznodzieja.

Zaznaczył, że biskup Mikołaj szczególną troską otaczał biedne dzieci, chorych i starców. - Jego czyny miłosierdzia zjednały sobie wdzięczność i życzliwą pamięć potomnych – powiedział duchowny dodając, że św. Mikołaj jest patronem sędziów, kupców, żeglarzy, rybaków, marynarzy.

Stwierdził, że kult św. Mikołaja jest bardzo żywy w całym świecie, a zwłaszcza w Bari we Włoszech, gdzie znajduje się bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy. – Jan Paweł II będąc w 1984 roku w Bari podkreślał, że Mikołaj cudotwórca łączy dwa płuca Kościoła wschodnie i zachodnie – mówił bp Janiak.

Zachęcał wiernych, aby tak jak św. Mikołaj dzielili się z bliźnimi nie tylko rzeczami materialnymi, ale także dobrym słowem. - Za przykładem św. Mikołaja dzielmy się dobrym słowem, swoim sercem, życzliwością z drugim człowiekiem, a wtedy przez naszą dobroć serca będziemy bliżej Pana Boga – przekonywał ordynariusz kaliski.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Sławomir Kęszka, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Dębem, ks. prof. kan. Michał Kieling, wykładowca UAM w Poznaniu i ks. kan. Józef Nowacki, wieloletni proboszcz parafii w Dębem.

Podczas sumy odpustowej zagrała orkiestra z Kamienia.

Kościół w Kamieniu po raz pierwszy wymieniony został w źródłach pisanych w 1217 r. W okresie reformacji w latach od 1587 r. do ok. 1610 r. znajdował się w posiadaniu braci czeskich. Po odzyskaniu świątyni przez katolików, parafię Kamień reaktywowano, ale jej samodzielność była ograniczona, bowiem administrację sprawowali w niej proboszczowie parafii Dębe. Po spaleniu się miejscowego kościoła w 1816 r., parafia została zniesiona, a wchodzące w jej skład miejscowości przyłączono do parafii Dębe. W 1848 r. na miejscu, w którym stał dawniej kościół, ówczesny dziedzic Kamienia – Julian Czartkowski, zbudował kaplicę św. Mikołaja z podziemną kryptą grobową rodziny Czartkowskich.

Dzisiejszy kościół zbudowany został w latach 1990-1996, staraniem ks. Józefa Posłusznego. Jego konsekracji 26 października 1996 r. dokonał bp Stanisław Napierała. Świątynia posiada nowoczesną formę architektoniczną, a wewnątrz – przy ścianie zachodniej – znajduje się chór muzyczny. W prezbiterium umieszczony jest drewniany krucyfiks, po bokach którego zawieszone są dwa obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem (w złoconej sukience) oraz św. Mikołaja Biskupa – patrona kościoła filialnego.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła