TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 19:01
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Rozpoczął się VI Kaliski Festiwal Chóralny

Adam Szymański Adam Szymański 15:22 06.05.2019

W niedzielę 5 maja w Kaliskiej katedrze rozpoczęła się szósta edycja Kaliskiego Festiwalu Chóralnego. Podczas koncertu inauguracyjnego u św. Mikołaja o godzinie 17:15 wystąpił Chór Kameralny Kijowskiego Instytutu Muzycznego im. Reinholda Gliera z Ukrainy.

W 2020 roku zespół będzie świętował dwudziestą rocznicę powstania. Członkami chóru są studenci instytutu oraz szkół średnich; najmłodszy z chórzystów ma 15 lat.

W obszernym repertuarze zespołu znajdują się dzieła należące do kanonu muzyki poważnej i utwory kompozytorów współczesnych – kompozycje świeckie, jak i sakralne, pochodzące z różnych epok, krajów i stylistyk. Obok klasyki literatury chóralnej XVI-XXI wieku, chór często śpiewa również prawykonania utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od wielu lat zespół związany jest twórczą przyjaźnią z kompozytorem Wiktorem Stepurką.

Dyrektorem artystycznym i założycielką tego znakomitego chóru jest Zoya Tomson. – Studiowała w Konserwatorium Nowosybirskim i Rostowskim. Pracuje jako wykładowca w Instytucie Muzycznym im. R. Gliera w Kijowie. Wraz z chórem aktywnie koncertuje, prowadząc także kursy mistrzowskie dla chórmistrzów. Dyrygentka ma w swoim dorobku wiele nagród m.in. nagrodę prezydenta Kijowa "Za znaczący osobisty wkład w rozwój kultury narodowej i sztuki" czy nagrodę Gabinetu Ministrów Ukrainy.

Organizatorami festiwalu są: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu, a współorganizatorem Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu.

Występ gości z Kijowa został bardzo dobrze przyjęty przez melomanów, szczególnie pięknie w Okresie Wielkanocnym wybrzmiał utwór polskiego kompozytora Piotra Jańczaka. “Alleluja”, który chór wykonał także na bis. Wdzięczna, kaliska publiczność nagrodziła ukraińskich muzyków owacją na stojąco.
Koncert prowadził Damian Klimiński.

Na kolejny koncert VI Kaliskiego Festiwalu Chóralnego, organizatorzy wraz z o. superiorem Andrzejem Lemieszem zapraszają do Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego na ul. Stawiszyńskiej 2 w Kaliszu 19 maja o godzinie 17:00. – W koncercie wystąpią: Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu pod dyr. Beaty Szymańskiej oraz w recitalu Adam Michalak – tenor z akompaniamentem Macieja Bąka.

Tekst i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła