TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Eleonory, Lenki, Kiejstuta 21 Lutego 2020, 19:52
Dziś 3°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

Suma odpustowa ku czci Świętego Michała Archanioła w Wyszanowie

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 17:31 29.09.2019

 

Człowiek może powiedzieć Bogu nie, tak jak to zrobił upadły anioł, ale św. Michał Archanioł ciągle woła do nas, że Bóg istnieje – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wyszanowie. Biskup kaliski senior udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że św. Michał Archanioł to niezwykły święty, który ciągle powtarza, że Bóg istnieje. - Michał Archanioł woła „jest Bóg”, a ta druga strona, czyli szatan robi wszystko, żeby zwieść ludzi, żeby człowiek ogłosił, że Bóg nie istnieje. Są ludzie, którzy publicznie deklarują się jako niewierzący. Jest możliwy wybór za Bogiem albo przeciw Bogu – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że we współczesnych czasach szatan chce zręcznie wmówić ludziom, że Boga nie ma. - Szatan wie, że Bóg jest, ale nie może tego znieść i strącony tu na ziemię stara się zwieść ludzi, aby jak najwięcej stanęło pod jego sztandarem i głosiło, że Bóg nie istnieje – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał młodzież, ale także wszystkich wiernych, aby szli za głosem Ducha Świętego, by kształtowali swoje życie według przykazań, które od Boga pochodzą. - Może zdarzyć się, że zły duch zwiedzie cię i zaprowadzi na manowce, zagubisz się, a gdy upadniesz zły duch będzie ci mówił, że już nie ma dla ciebie powrotu. Wtedy człowiek tłamszony przez swój upadek, nieraz nie potrafi powstać, nawet życie sobie odbiera. Jednak gdy zwrócisz się do Ducha Świętego, to on będzie wszystko robił, żebyś powstał i rozpoczął na nowo. On zaprowadzi cię do nieba, gdzie będziesz uczestniczył w życiu, do którego nie ma dostępu ani śmierć, ani cierpienie, ani choroba, bo to jest pełnia radości, pełnia szczęścia – przekonywał hierarcha.

Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z bp. Stanisławem Napierałą modlili się m.in. ks. kan. Marian Kasprzycki, proboszcz parafii pw. Michała Archanioła w Wyszanowie, kapłani dekanatu wieruszowskiego z dziekanem ks. kan. Karolem Galewskim oraz licznie zgromadzeni parafianie.

Historia parafii w Wyszanowie sięga XIII w. Pierwszy kościół ufundowano prawdopodobnie przed 1240 r., choć wzmianka w przekazach pisemnych o istnieniu świątyni w Wyszanowie datowana jest na 1422 r. Na początku XVIII w. kościół spłonął. Obecna świątynia została wzniesiona w 1842 r. W jej wnętrzu znajduje się m.in. rzeźba św. Barbary z 1510 r. Od 1990 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Marian Kasprzycki.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła