TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 20:29
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Suma odpustowa w parafii NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 18:31 03.05.2019

Dzisiaj patrząc w oblicze naszej Królowej musimy się rumienić. Pogubiliśmy się, jest wiele zamętu, wiele chaosu, bo zapomnieliśmy o Maryi, naszej Królowej, a zapomnieliśmy, bo wielu z nas Polaków zapomniało o Bogu - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim. Biskup udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii celebrans podkreślał, że Bóg w swoim wielkim miłosierdziu dał Maryję narodowi polskiemu jako pomoc i obronę.

Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość powinna skłaniać do refleksji nad tym, czy Maryja Królowa Polski jest dziś zadowolona z Polaków? - Tyle łask zmarnowanych, tyle możliwości zaprzepaszczonych, a lata płyną, a tyle można by zrobić wspólnym wysiłkiem, ażeby budować ojczyznę, ażeby pomnażać wspólne dobro. Tymczasem te możliwości są roztrwonione, jesteśmy skłóceni, jeden przeciw drugiemu, każdy wymyśla jak najbardziej tego drugiego upokorzyć, a nawet zniszczyć – ubolewał pierwszy biskup kaliski.

Wskazał, że na taką sytuację w kraju mają wpływ ludzie, którzy zapomnieli o Bogu. - Wszyscy jesteśmy synami polskiego narodu, Królestwa Maryi. Dzisiaj patrząc w oblicze naszej Królowej musimy się rumienić. Pogubiliśmy się, jest wiele zamętu, wiele chaosu, bo zapomnieliśmy o Maryi, naszej Królowej, a zapomnieliśmy, bo wielu z nas Polaków zapomniało o Bogu, odwróciło się od Boga i wydaje im się, że są postępowi, nowocześni, chcieliby Boga usunąć z przestrzeni życia publicznego i społecznego – mówił hierarcha.

Zachęcał Polaków do zmiany swojego postępowania. - Każdy w swojej przestrzeni, najpierw własnego życia, rodziny, miejsca pracy, parafii, miasta i tam gdzie ma jakiś wpływ niech zrobi rachunek sumienia – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że parafia, która powstała 50 lat temu od początku ma za patronkę NMP Królową Polski. - Możecie być dumni, że Ona jest patronką waszej wspólnoty. Wiem, że ludzie którzy gromadzą się tutaj to ludzie, którzy kochają Maryję i widzą w Niej Królową i Matkę. W tym przekonaniu buduje się duchowość waszej parafii. Idziecie do Maryi z rozmaitymi sprawami w przekonaniu, że Ona pomoże, bo Ona jest Matką naszego Pana a Jezus chce, żeby do Niego zwracać się za Jej pośrednictwem. To Jest piękny rys waszej duchowości i pobożności – stwierdził bp senior.

Akcentował, że ostatecznym celem życia człowieka jest niebo. - Maryja chce, abyśmy wszyscy byli w niebie. Odnówmy dzisiaj w sobie spojrzenie w przyszłość z Duchem Świętym i przypomnijmy sobie, że naszym ostatecznym powołaniem jest niebo – wskazał bp Napierała.

Uroczystość odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą modlili się ks. inf. Tadeusz Szmyt, ks. prał. Zbigniew Cieślak, proboszcz parafii NMP Królowej Polski, kapłani z dekanatu ostrowskiego pierwszego i licznie zgromadzeni parafianie.

Uroczystości odpustowe były poprzedzone Triduum Modlitewnym:

- 1 maja 2019; Koncert Organowy - Giampaolo Di Rosa, Rzym
- 2 maja 2019; wykład  ks. Andrzeja Antoniego Klimka Redaktora Naczelnego Dwutygodnika ,,Opiekun” pt: ,,Maryja Królowa Polski”

Tekst za:Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła