TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Laury, Laurentego, Nory 06 Czerwca 2020, 16:01
Dziś 18°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 13:03 11.06.2019

Podpisanie kaliskiej Deklaracji Zdrowia Publicznego zakończyło trwającą dwa dni w Kaliszu Światową Konferencję Zdrowia Rodziny. Ta deklaracja ma zapoczątkować tzw. sieć miast zdrowej rodziny. W międzynarodowym wydarzeniu wziął udział biskup kaliski Edward Janiak, który przekonywał, że poprzez różne działania trzeba walczyć o zdrową, chrześcijańską rodzinę.

- Ta deklaracja jest ekumeniczna i absolutnie prorodzinna. To jest dla nas w Kaliszu bardzo ważne. Jestem pełen uznania dla organizatorów tego przedsięwzięcia, bo życie i zdrowie ludzkie są najważniejsze – mówił w rozmowie z KAI biskup kaliski Edward Janiak.

Duchowny podkreślał, że takie działania mają na celu zapobieganie nałogom, np. palenia papierosów. – Poprosiłem dziś dr. Mateusza Zatońskiego z Fundacji „Promocja Zdrowia”, aby w nowym roku szkolnym spotkał się z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych prowadzonego przez naszą diecezję, aby ustrzec młodych ludzi przed popełnianiem błędów, by sięgając po pierwszego papierosa mieli świadomość, że w ponad 70 proc. są narażeni na nowotwór – powiedział hierarcha.

Zapewnił, że Kościół kaliski jest mocno zaangażowany w ochronę życia i zdrowia każdego człowieka. – Dobrze, że w Kaliszu odbyła się konferencja promująca rodzinę. Ma to także duże znaczenie dla promowania tradycyjnej rodziny chrześcijańskiej, która we współczesnych czasach poprzez różnego rodzaju dewiacje jest zagrożona – podkreślał bp Janiak.

Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny rozpoczęła się w niedzielę w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu nabożeństwem ekumenicznym pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Podczas tego nabożeństwa przedstawiciele wyznań: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego, judaistycznego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego podpisali ekumeniczne poparcie dla deklaracji ze Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny Calisia 2019.

Przez dwa dni wybitni naukowcy i lekarze m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Norwegii, Ukrainy czy Polskiej Akademii Nauk dyskutowali o roli rodziny jako podstawowej jednostki społecznej w budowaniu zdrowia publicznego. Prelegenci przekonywali, że w rodzinie kształtują się nawyki dotyczące żywienia, walki z używkami czy aktywnego trybu życia.

- Konferencja to spotkanie ludzi z całego świata, którzy od lat współpracują ze sobą i działają w bardzo ważnych instytucjach zdrowia publicznego. To grupa osób pracujących na rzecz chociażby zmniejszenia zachorowalności na nowotwory. Prowadzą mnóstwo inicjatyw na rzecz zdrowia wśród społeczeństwa – zaznaczył prof. Witold Zatoński.

Światową Konferencję Zdrowia Rodziny zakończyło podpisanie kaliskiej Deklaracji Zdrowia Publicznego. Swoje podpisy złożyli: prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, prof. Leif Aaro z norweskiego Instytutu of Public Health, prof. Witold Zatoński, wieloletni kierownik Zakładu Epidemiologii Instytutu Onkologii w Warszawie, prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu i rodzina państwa Dębskich reprezentująca kaliskie rodziny.

- Bardzo zależało nam na stworzeniu deklaracji promującej zdrowy styl życia polskich rodzin. W USA od dawna uważa się, że podstawy prawidłowych zachowań zdrowotnych biorą się z rodziny. Ta deklaracja zostanie wysłana do Światowej Organizacji Zdrowia, aby w dalszych działaniach zwrócono uwagę na aspekt rodziny. Dzięki tej deklaracji Kalisz będzie pierwszym na świecie miastem zdrowych rodzin. Mamy nadzieję, że z Kalisza będą brały przykład inne miasta nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – tłumaczy prof. Andrzej Wojtyła.

Organizator zaakcentował też, że konferencja nieprzypadkowo odbywa się w Kaliszu, ponieważ 22 lata temu papież Jan Paweł II właśnie w tym miejscu wygłosił pamiętną homilię o roli rodziny i ochrony poczętego życia. Dodał, że zawierzył on wówczas wszystkie rodziny w Polsce i na świecie św. Józefowi.

Organizatorami konferencji były Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, Fundacja Promocja Zdrowia i Miasto Kalisz. Współorganizatorzy wydarzenia to: Harvard University, ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, University College London, Columbia University, Norwegian Institute of Public Health i University of Bath.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak&ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła