TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dominika, Franciszki, Katarzyny 09 Marca 2021, 08:40
Dziś -1°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Święcenia w stopniu diakonatu w Konkatedrze Ostrowskiej

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 14:34 16.05.2020

Diakon powołany jest do tego, aby wspierać moralnie i duchowo drugiego człowieka - mówił bp Łukasz Buzun podczas święceń diakonatu w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że diakon ma obowiązek głosić Słowo Boże i nim żyć, by uczynić je bardziej wiarygodnym. – Emerytowany papież Benedykt XVI w swoim liście o św. Janie Pawle II wskazał, że był człowiekiem, który pochylał się nad Słowem Bożym, a przede wszystkim starał się je wypełniać w swoim życiu – powiedział celebrans dając św. Jana Pawła II za przykład życia Ewangelią.

Zaznaczył, że diakon będzie pełnił służbę liturgii, a przede wszystkim spełniał posługę miłości wybierając przede wszystkim miłość Chrystusa ponad wszystko.

Akcentował, że w posłudze diakona bardzo ważna jest wrażliwość na biedę drugiego człowieka oczekującego pomocy i wsparcia w wymiarze materialnym, ale też moralnym i duchowym.

Przekonywał, że diakon ma szukać upodobnienia się do Chrystusa, który również stał się „diakonem”, to znaczy sługą wszystkich.

Wskazał, że w centrum życia diakona zawsze powinien być Chrystus. – Prośmy dzisiaj Matkę Najświętszą, św. Józefa i świętych patronów, aby alumn przyjmujący święcenia diakonatu stawał się na tej drodze człowiekiem dojrzałym we wspólnocie Kościoła, aby wzrastał w dojrzałości chrześcijańskiej i był dobrym kapłanem – mówił bp Buzun.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, duchowieństwo i krewni diakona.

Nowo wyświęcony diakon to Karol Raczak z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim.

Diakon podkreśla, że decyzję o kapłaństwie podjął po głębokim rozeznaniu i przy pomocy łaski Bożej.

Zanim wstąpił do seminarium próbował inaczej ułożyć sobie życie studiując na wrocławskiej uczelni. - Długo uciekałem przed powołaniem, chociaż ta myśl towarzyszyła mi od dzieciństwa. Chciałem realizować swoje plany, ale Pan Bóg dawał mi znaki, że chce, abym został księdzem – powiedział Karol Raczak.

Diakon zapewnia, że będzie starał się być gorliwym w służbie Kościołowi. – Zostałem wyświęcony po to, aby służyć ludziom w Słowie Bożym i innych posługach – dodał.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła