TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Brunona, Jana, Wery 13 Lipca 2020, 03:13
Dziś 11°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Syców: Msza św. w intencji rodaków mieszkających na Wschodzie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:46 27.01.2019

Nie dajmy się zwieźć, bez Chrystusa nie będziemy do końca Polakami - mówił w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie bp Cyryl Klimowicz, ordynariusz Diecezji Św. Józefa w Irkucku w Rosji. Mszy św. w intencji rodaków mieszkających na Białorusi, Ukrainie, Litwie i Rosji przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W homilii bp Klimowicz przypomniał czasy, kiedy na Wschodzie ludzie wierzący byli szykanowani. – Nie było łatwo być człowiekiem wierzącym, gdy dzieci chodzące do kościoła były odnotowywane i szykanowane za swą wiarę, gdy trzeba było chować w domu krzyże i święte obrazy, aby ktoś nie doniósł. Wielokrotnie ludzie potajemnie spotykali się, by modlić się i uczestniczyć w liturgii, jednakże wszyscy wiedzieli, że wiara i modlitwa jest siłą, że Pan Bóg ich nie opuści. Tę wiarę przekazywano sobie w rodzinie potajemnie, a wymagało to prawdziwego heroizmu i mądrości – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że wiara i modlitwa pomagają pokonywać wszelkie napięcia i konflikty. - Dziś wcale nie jest łatwiej być człowiekiem wierzącym. Mamy wolność, nikt nie przeszkadza nam wierzyć w Pana Boga, niestety jednocześnie Kościół ma wielu wrogów i konkurentów, którzy są sposobni wyrwać ziarno wiary z serca. Dajemy naszym dzieciom wspaniałe wykształcenie, mają dostęp do najnowocześniejszych zdobyczy techniki, ale czy dajemy im także Boga? Tylko wiara sprawi, że będziemy mogli pokonać różne trudności – zaznaczył duchowny.

Podzielił się refleksją na temat pracy kapłanów i sióstr zakonnych na Syberii. - Przybyłem do was z dalekiej Syberii, która kryje tajemnicę cierpienia i męczeństwa milionów ludzi. Dziś ta ziemia zmienia swoje oblicze. Zadaniem kapłanów i sióstr tam pracujących jest niesienie ludziom Chrystusa i wychowanie do przeżywania wiary w rodzinach. Jest to prawdziwie pionierska praca, gdyż przychodzi nam pokonywać bezkres syberyjskich przestrzeni, by dotrzeć do wierzących – mówił bp Klimowicz wskazując, że Diecezja Św. Józefa w Irkucku jest największą w świecie i stanowi teren zajmujący 10 mln km2.

Dodał, że posługę w diecezji pełni ok. 40 misjonarzy i 60 sióstr zakonnych. - Czasem przychodzi nam głosić Chrystusa ludziom, z których serc wyrwano wiarę. Głosimy Chrystusa rozpoczynając od podstaw, od znaku krzyża św. i podstawowych modlitw. Naszym rodakom rozsianym po syberyjskich przestrzeniach potrzebny jest powrót do wiary swoich przodków. Cieszymy się i dziękujemy Bogu za każdego człowieka, który odnajduje drogę wiary. Nasze wspólnoty powoli, ale konsekwentnie rosną. Pojawiają się nowi wierzący, którzy przychodzą do kościoła, czynią to z gorliwością i entuzjazmem, często aktywnie uczestniczą w życiu parafii – podkreślał ordynariusz.

Akcentował, że przekazywanie wiary młodym pokoleniom to najważniejsze zadanie we współczesnym świecie. - Staramy się o wychowanie ludzi wierzących, świadomie żyjących wiarą. Staramy się, by w miarę możliwości ta wiara była ostoją rodzin, choć nie jest to łatwe, bo i tam Kościół ma wielu przeciwników. Nie poddajemy się, aby potomkowie naszych rodaków zachowali to, co było od wieków siłą Polski, czyli wiarę, wartości duchowe i narodowe – powiedział hierarcha.

Przekonywał, że nauka Chrystusa pozostaje aktualna także w dzisiejszych czasach. - Nie dajmy się zwieźć, bez Chrystusa nie będziemy do końca Polakami. Napełnijmy się słowem Bożym pamiętając, że i dziś nauka Chrystusa pozostaje aktualną. Żaden rozwój i przemiany społeczne nie zmieniły Ewangelii i jej ponadczasowych wartości. To jest droga tworzenia przyszłości i szansa na pozostawienie pięknych śladów historii. Trwajmy w Chrystusie, bo w Nim zachowaliśmy naszą tożsamość jako katolicy i Polacy – mówił bp Klimowicz.

W czasie Mszy św. modlił się także bp Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej na Białorusi.

Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

26 stycznia w Sycowie odbył się XVI Ogólnopolski Koncert Charytatywny Syców 2019 na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie z udziałem artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Dodatkową atrakcją była kuchnia kresowa.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, Konsul Generalny RP w Irkucku w Rosji Krzysztof Świderek oraz Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. kan. Sławomir Borowczyk.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła