TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jagienki, Kamili, Korneliusza 16 Września 2021, 23:21
Dziś 16°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

„Sztafeta chlebowa” w ramach Dni Kromki Chleba

ks. Szymon Rybak ks. Szymon Rybak 20:46 22.09.2019

„Sztafeta chlebowa” zorganizowana przez Caritas Diecezji Kaliskiej poprzedziła rozpoczęcie zbiórki żywności w ramach akcji „Kromka chleba dla sąsiada”. W ten sposób dziękowano osobom i instytucjom, które na co dzień wspierają działania podejmowane przez kaliski Caritas.

Bochenek chleba otrzymali także biskup kaliski Edward Janiak i bp pomocniczy Łukasz Buzun, którzy wspierają wszystkie inicjatywy mające na celu pomaganie osobom potrzebującym.

W rozmowie z KAI bp Edward Janiak podkreśla, że „Kromka chleba dla sąsiada” to akcja, która buduje wrażliwość na sytuację osób, zwłaszcza starszych. – W tej akcji chodzi przede wszystkim o zainteresowanie się losem sąsiada, podzielenie się z nim chlebem, a przede wszystkim swoim czasem. Kiedy rozejrzymy się to zobaczymy, że wokół nas są ludzie, którzy są samotni i opuszczeni. Często wystarczy życzliwość, dobre słowo, uśmiech, rozmowa, zrobienie zakupów – powiedział duchowny.

Wskazał, że jest to też czas, aby uświadomić sobie, że chleb jest darem. – W kromce chleba jest dużo potu ludzkiego, bo najpierw rolnik musi zasiać i zebrać, potem pracuje młynarz i piekarz. Musimy dziękować Panu Bogu, że w Polsce nie brakuje chleba, że nie ma głodu. Do chleba należy podchodzić z czcią. Rodzice uczyli nas, że kromkę chleba, która spadła na ziemię trzeba podnieść i ucałować, bo to jest dar od Boga – zauważa biskup kaliski.

Kulminacyjnym momentem akcji była zbiórka żywności, która odbyła się w wybranych sklepach sieci Biedronka. W diecezji kaliskiej do akcji przyłączyły się sklepy w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Jarocinie, Krotoszynie, Kępnie, Błaszkach i Ostrzeszowie. Zebrane produkty zostaną przekazane w postaci paczek poprzez Parafialne Zespoły Caritas najbardziej potrzebującym osobom starszym i samotnym.

W akcję licznie zaangażowali się wolontariusze Szkolnych Kół Caritas działających w diecezji kaliskiej.

Akcja „Kromka chleba dla sąsiada” ma celu wsparcie starszych osób w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ich los.

Od dwóch lat Caritas razem z Biedronką, poprzez programy społeczne i socjalne, wspiera 10 tys. polskich seniorów.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. kanonik Marcin Papuziński

Galeria zdjęć
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła