TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama 02 Czerwca 2020, 18:56
Dziś 15°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

Tradycyjna procesja ,,Od Wojciecha do Józefa"

Katarzyna Łakomiak Katarzyna Łakomiak 16:54 01.06.2019

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 22. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Uroczystości rozpoczęły się w najstarszej części Kalisza, przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu. Przed wyruszeniem odmówiono tradycyjnie Litanię ku czci Świętego Józefa. Modlitwie przewodniczył Biskup Pomocniczy naszej diecezji Biskup Łukasz Buzun. W precesji wziął także udział Biskup Senior Stanisław Napierała.

Procesja przeszła ulicami miasta do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa. W procesji podążali: kapłani z parafii kaliskich, a także kapłani z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, gdzie zakończyła się peregrynacja Kaliskiego Obrazu Świętej Rodziny. W procesji szli także: klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem i wykładowcami, siostry zakonne, również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, delegacje z parafii kaliskich i wspólnot, Bractwo św. Józefa, Bractwo Kaliskich Strzelców Kurkowych, Orkiestra Dęta oraz mieszkańcy Kalisza. W tym roku w procesji wzięli udział także nadzczywajni szafarze Komunii świętej z terenu całej diecezji, którzy do Kalisza przybyli ze swoimi rodzinami.

Na zakończenie procesji na placu przed Kaliską Bazyliką Biskup Łukasz Buzun zawierzył Świętemu Józefowi całą Diecezję Kaliską. Podziękował wiernym za liczny udział w procesji i dawanie świadectwa swojej wiary. Biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa.

Pierwsza procesja odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca 1998 r. pod przewodnictwem ówczesnego Biskupa Ordynariusza Biskupa Stanisława Napierały i na stałe została złączona z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i odpustem Opieki Świętego Józefa. Procesja jest oddaniem czci Świętego Józefowi - patronowi miasta Kalisza. Jej celem jest pokazanie Kaliszowi jego patrona oraz okazją do zamanifestowania swojej wiary i złożenia publicznie dziękczynienia za opiekę Święto Józefa nad miastem. W procesji niesiona była tradycyjnie kopia obrazu Świętego Józefa Kaliskiego pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Świętego Jana Pawła II, a także relikwie bł. Jolenty.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Łakomiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła