TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dominika, Franciszki, Katarzyny 09 Marca 2021, 07:43
Dziś -1°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

Transmisja Mszy św. z radiowej kaplicy - VI Niedziela Wielkanocna

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 19:57 17.05.2020

Tak jak Pan Jezus posłał nam swego Ducha Pocieszyciela tak samo posłał nam Jana Pawła II. On największy z Polaków stał się obrońcą naszej wiary, naszej więzi z Bogiem, w swoim nauczaniu często bronił naszej moralności, naszego chrześcijańskiego trwania we współczesnym świecie – mówił ks. kan. Eugeniusz Synowiec, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej transmitowanej przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Na początku Mszy św. ks. Mateusz Puchała wskazał, że ta Eucharystia jest dziękczynieniem za życie Jana Pawła II. – Dziękujemy za jego nauczanie, które nam pozostawił, za jego słowa, które są ciągle aktualne. Mamy orędownika w niebie. Możemy się do niego uciekać w naszych potrzebach – powiedział dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

W homilii celebrans odwołując się do świętowania setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wskazywał, że był on obrońcą wiary we współczesnym świecie.

Przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na początku swojego pontyfikatu „Otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się”. - Trzeba te słowa wziąć bardzo mocno do swojego serca, aby być odważnym w wyznawaniu wiary, aby być odważnym członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa. Nie lękać się w przyznawaniu i stawaniu po stronie Kościoła, po stronie Jezusowej nauki – podkreślał ekonom diecezji kaliskiej.

Przytoczył także słowa papieża wypowiedziane w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. – Wiemy i pamiętamy jak bardzo słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” dodawały skrzydeł tym, którzy pragnęli wolności, którzy pragnęli przemian. Aż trudno sobie wyobrazić, na jakim etapie dziejów byłaby nasza ojczyzna, Europa, czy cały świat, gdyby nie padły te słowa. Z pewnością wielu ludzi byłoby zagubionych po dzień dzisiejszy, trwałoby bez sensu i bez celu w swoim życiu – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że dzięki nauce św. Jana Pawła II wiele osób odnalazło drogę do Boga. - On przekonywał nas, że Duch Święty jest w nas sprawcą działania Bożego. Ilu ludzi odkryło swoje powołanie, swoją wartość słuchając słów Jana Pawła II, ilu się nawróciło albo przynajmniej odnalazło drogę swego człowieczeństwa przez nadzieję i miłość. Z pewnością wielu odkryło drogę do Pana Boga – zauważył dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Dodał, że w swoim liście do Polaków papież senior Benedykt XVI nazwał Jana Pawła II świętym i wielkim. - Świętym, bo Jan Paweł II był prawdziwym przyjacielem Boga, był Jego posłańcem, był tym, który głosił Ewangelię Jezusa Chrystusa, ale był też wielki, bo poprzez jego słowa i posługiwanie dokonały się wielkie rzeczy dla całej ludzkości i z pewnością dla każdego z nas – stwierdził duchowny.

Zachęcał wiernych, aby w modlitwie zwracali się do św. Jana Pawła II. - Mamy wielkiego orędownika w osobie św. Jana Pawła II. Chciejmy go słuchać, chciejmy zgłębiać jego nauczanie, chciejmy zachwycać się tą Bożą drogą, którą on wybrał i którą on proponuje każdemu z nas – powiedział ks. Synowiec.

Mszę św. z ks. kan. Eugeniuszem Synowcem koncelebrowali: ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa” i ks. Szymon Rybak, redaktor radia.

W każdą niedzielę Msza św. z kaplicy radiowej o godz. 18.00 transmitowana jest przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Piotr Nowicki/Telewizji Internetowa "Dom Józefa"

Galeria zdjęć
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła