TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Juliusza, Lubosława, Wiktoryny 12 Kwietnia 2021, 09:34
Dziś 10°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Triduum Paschalne – Msza Wieczerzy Pańskiej w Kaliskiej Katedrze

Adam Szymański Adam Szymański 21:52 01.04.2021

Jezus, który umywa nogi apostołom chce, abyśmy pozwolili Mu umyć nam nogi, ale chce też, żebyśmy umywali nogi tym, którzy są obok nas – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu transmitowanej przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Rozpoczynając Eucharystię biskup kaliski zaprosił wiernych do duchowego przeżycia Triduum Paschalnego. - Chcemy przez te trzy dni przeżyć cierpienia, mękę, krzyż i zmartwychwstanie Jezusa. Chcemy być blisko Niego. Chcemy razem z Nim przeżyć to wszystko co On dla nas uczynił. Te wydarzenia z tamtego czasu są dla nas bardzo ważne, bo Jezus to wszystko uczynił dla nas, dla naszego zbawienia. Chciejmy w tym wszystkim być blisko Pana Jezusa i Mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

W homilii ks. prał. Adam Modliński podkreślał, że Chrystus ustanowił Eucharystię po to, aby była dla człowieka duchowym pokarmem wzmacniającym ludzkie siły na drodze prowadzącej do zbawienia. - Chrystus, z którym wchodzimy w komunię pragnie przemienić nasze patrzenie na świat i na drugiego człowieka. Pragnie abyśmy, zwłaszcza na człowieka biednego, chorego, samotnego, opuszczonego, tego najmniejszego, patrzyli Jego oczami, abyśmy obdarzali go spojrzeniem pełnym miłości – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że nie ma Eucharystii bez kapłaństwa. - Dziękujemy za kapłanów i modlimy się o to, aby Bóg rozpalał serca wielu młodych i uczynił ich godnymi do służby w Chrystusowym Kościele. Dziś my kapłani dziękujemy Chrystusowi za to, że nas wybrał i powołał, że nam zaufał i dziękujemy za to, że nas słabych i grzesznych uczynił szafarzami świętych Tajemnic i głosicielami Dobrej Nowiny o zbawieniu – stwierdził duchowny.

Akcentował, że Chrystus wszedł w ciemną noc ogrodu Getsemani, aby człowiek nie był sam, gdy blask życia przysłonią mroki zła. - Chrystus będzie z tobą wtedy, gdy ktoś niesłusznie cię oskarży, a swoim słowem ubiczuje cię i zrani kolcami nienawiści. Będzie z tobą wtedy, gdy opuści cię człowiek, któremu zaufałeś. Jezus będzie z tobą, bo do końca cię umiłował. On nie przestaje cię kochać także wtedy, gdy ulegniesz pokusie i popełnisz grzech, bo nie czuwałeś, bo się nie modliłeś. Chrystus cię wtedy nie zostawi – mówił proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Życzenia biskupowi kaliskiemu i kapłanom z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa złożyły przedstawicielka parafian i siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Kaliszu.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła