TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dory, Gerarda, Maryny 24 Września 2020, 13:02
Dziś 24°C
Jutro 18°C
Szukaj w serwisie

,,Triduum Różańcowe" w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

ks. Grzegorz Mączka ks. Grzegorz Mączka 14:39 07.03.2020

 

Bądźmy ludźmi codziennej modlitwy różańcowej. Różaniec jest szkołą doskonałości – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w intencji Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego i Kół Żywego Różańca.

W dniach 6–8 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbywa się Triduum Różańcowe pod hasłem „Święty Józefie, broń nas od zasadzek nieprzyjaciół widzialnych i niewidzialnych”. Główną intencją organizowanego triduum jest modlitwa w intencji Kościoła, papieża, biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego.

W homilii celebrans podkreślał, że różaniec jest szkołą formacji dla każdego człowieka. – Chrystus wzywa nas, abyśmy byli ludźmi modlitwy, bo modlitwa otwiera nas na bliskość z Bogiem. Osobą, która jest dla nas przykładem doskonałości i modlitwy jest św. Jan Paweł II. Papież był człowiekiem modlitwy różańcowej. Cały jego pontyfikat był przepełniony tą modlitwą – powiedział bp Buzun.

Wskazywał, że człowiek na każdym etapie swojego życia powinien od Maryi uczyć się modlitwy. – W różańcu modlimy się przez pośrednictwo Maryi i wraz z nią, bo Ona w tej modlitwie nas prowadzi do Jezusa. Z Maryją tworzymy wspólnotę modlitewną. Różaniec jest środkiem nawiązywania intymnej więzi z Chrystusem w tych czasach, kiedy żyjemy, a które nie są łatwe. Modlitwa jest po to, aby nas umacniała i wewnętrznie rozwijała – przekonywał kaznodzieja.

Odwoływał się do papieża Jana Pawła II, który prosił wiernych, aby modlili się na różańcu. - Św. Jan Paweł II zachęcał do codziennego odmawiania różańca. Porosił kapłanów, aby pomogli ludowi Bożemu powrócić do codziennego odmawiania różańca, do tej przemiłej rozmowy dzieci z Matką – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun i krajowa animatorka Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego Urszula Strynowicz zawierzyli św. Józefowi i Matce Bożej Pani Gietrzwałdzkiej Koła Żywego Różańca z diecezji kaliskiej i Wspólnoty Nieustającego Różańca z całej Polski.

Wieczorem wierni będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. O godz. 22.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji papieża, biskupów, kapłanów, o uświęcenie duchowieństwa, o liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz w intencji Konferencji Plenarnych Episkopatu w Polsce. Po Eucharystii odbędzie się całonocna adoracja przed Najświętszym Sakramentem.

Triduum zakończy się w niedzielę Mszą św. o godz. 6.30 sprawowaną w intencji rodzin. Po Eucharystii odbędzie się wspólne śniadanie dla wszystkich uczestników.

W Triduum Różańcowym uczestniczą kapłani z ks. kan. Janem Spólnym, krajowym moderatorem Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego, opiekuni i zelatorzy kół Żywego Różańca oraz członkowie Wspólnot Nieustającego Różańca z różnych regionów Polski.

Organizatorem trzydniowej modlitwy w Kaliszu jest ks. Alfred Berlak, diecezjalny duszpasterz Kół Żywego Różańca.

Pierwsze Wspólnoty Nieustającego Różańca zaczęły powstawać 3 września 1999 r. w archidiecezji warmińskiej pod patronatem metropolity abp. Edmunda Piszcza. Patronami wspólnot są: Matka Boża Pani Gietrzwałdzka i św. Józef.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Patrycja Antas/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła