TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Laury, Laurentego, Nory 06 Czerwca 2020, 16:53
Dziś 18°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 18:27 01.09.2019

Trzeba iść do Mikorzyna, trzeba iść do św. Idziego, aby na nowo zawierzyć siebie i swoich bliskich przemożnej opiece tego świętego – mówił ks. prał. Adam Modliński – Prepozyt Kapituły Katedralnej oraz Proboszcz Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu, który przewodniczył sumie odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie.

Na samym początku słowa powitania i wprowadzenia wypowiedział ksiądz Witold Kałmucki– Kustosz Sanktuarium Świętego Idziego w Mikorzynie i zachęcił wszystkich do wspólnej modlitwy. W homilii ks. prał. Adam Modliński przypomniał historię Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie i wskazał na aktualność jego patronatu, przywołując wiele świadectw.

Wraz z ks. prałatem Adamem Modlińskim modlili się: ks. Witold Kałmucki, kustosz Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie, kapłani z dekanatu ostrzeszowskiego, przedstawiciele władz samorządowych oraz kilka tysięcy wiernych. Tradycyjnie na odpust do Mikorzyna przyszli pieszo pielgrzymi z Doruchowa, Ostrzeszowa, Kępna, Rogaszyc, Myjomic, Olszowej i Świby, a także przyjechały grupy rowerzystów.

Uroczystości odpustowe w Mikorznie trwają 9 dni. Rozpoczęły się rekolekcjami 25 sierpnia, które prowadził ks. Damian Słotwiński. Przed figurą św. Idziego modlili się chorzy i osoby starsze, a także odbyło się błogosławieństwo małych dzieci, rodziców oczekujących potomstwa i małżonków. Parafianie i pielgrzymi mieli okazję posłuchać koncertu Gabrieli Blachy – Cupiał wraz z zespołem.

Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie potwierdził dekretem 4 września 1999 r. bp Stanisław Napierała. Tradycja mówi, że św. Idzi zjawiał się w tym miejscu, gdzie teraz stoi kościół. Pomagał ludziom w różnych sprawach. Od wieków w przekonaniu społeczeństwa św. Idzi w Mikorzynie - to miejsce święte. Kroniki podają, że np. w czasie zaborów przychodzili tu pielgrzymi z Wieruszowa, Wielunia, Sycowa, Oleśnicy, Trzebnicy - nie licząc całej południowej wielkopolskiej ziemi. W okresie letnim najwięcej ludzi przybywa na modlitwę. Z księgi wpisów wynika, że są z różnych stron Polski. Natomiast na tygodniowy odpust - zwłaszcza zakończenie – przyjeżdża kilka tysięcy wiernych.

Od 1 lipca 2019 r. proboszczem parafii i kustoszem Diecezjalnego Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie jest ks. Witold Kałmucki.

Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła