TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marii, Marzeny, Ryszarda 26 Kwietnia 2024, 04:22
Dziś 2°C
Jutro 17°C
Szukaj w serwisie

W Kaliszu odsłonięto Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Adam Szymański Adam Szymański 16:01 06.12.2018

W Kaliszu stanął Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został 5 grudnia uroczyście odsłonięty. - Ta figura mówi o człowieku pełnym ideałów i marzeń, przesiąkniętym duchem odwagi walki, o człowieku oddanym swojej ojczyźnie i matce ziemi, której nikt nie ma prawa zbezcześcić – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który dokonał poświęcenia monumentu.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanął przy al. Wolności w Kaliszu waży ok. 600 kg i wykonany jest ze stopu brązu. Ustawiony na postumencie marszałek Piłsudski ma 2,7 m wysokości, a całość konstrukcji sięga 6 m. Autorem rzeźby jest Michał Pronobis z Kielc. Z kolei cokół zaprojektowali Piotr Pietrzykowski i Przemysław Wierzbicki, a wykonawcą był Jakub Jarczewski

Pomysłodawcą budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Kaliszu był Jacek Kłokocki. Projektu nie udało się zrealizować z budżetu obywatelskiego, a wzniesienie monumentu za punkt honoru wziął sobie Społecznego Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, na czele którego stanął Edward Prus.

Odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego dokonali: prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, honorowy patron budowy pomnika i były prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, przewodniczący Społecznego Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego Edward Prus, córka legionisty i prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków Eugenia Pastuszek, syn legionisty i członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mieczysław Wiśniewski oraz przedstawicielka darczyńców Halina Jarczewska.

Monument poświęcił biskup kaliski Edward Janiak, który w swoim słowie wyraził radość, że ta uroczystość odbywa się w 151. rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego.

Podkreślał, że posąg będzie przypominał mieszkańcom Kalisza, że po 123 latach nie istnienia na mapie Europy w końcu zabłysnął na niej znak państwa polskiego. - Ilekroć będziemy przechodzić obok tego monumentu warto przypomnieć sobie, jak Polska stawała z kolan, jak odradzała się jej niepodległość, jak polski naród zaczął wreszcie oddychać wolnością pełną piersią. U początku odzyskania przez Polskę niepodległości stanął marszałek Józef Piłsudski, który chciał budować Polskę jako państwo wolne, suwerenne i demokratyczne – mówił hierarcha.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie. Jako dwudziestolatek został zesłany na Syberię, skąd powrócił po pięciu latach. Był organizatorem Związków Strzeleckich i Legionów Polskich w zaborze austriackim i dowódcą Pierwszej Brygady Legionów.

W początkowych dniach I wojny światowej podjął nieudaną próbę wzniecenia powstania narodowego na obszarze zaboru rosyjskiego. W latach 1914-1917 był głównym komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej. Został aresztowany i osadzony w niemieckiej twierdzy w Magdeburgu, co wzmocniło jego renomę jako bojownika o polską niepodległość.

Uwolniony w początku listopada 1918 r. przybył do Warszawy i po czterech dniach przyjął stanowisko Naczelnika Państwa. Był zwierzchnikiem sił zbrojnych podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przed rozpoczęciem ofensywy na Kijów mianowany Marszałkiem Polski. 16 sierpnia 1920 r. wyprowadził decydujący manewr oskrzydlający znad Wieprza, który przesądził o zwycięstwie w bitwie warszawskiej.

Józef Piłsudski trzykrotnie odwiedził Kalisz. Po raz pierwszy był tutaj w maju 1919 r., kiedy zachęcał do wstępowania do wojska polskiego, a także oglądał zburzony Kalisz. Z kolei 15 maja 1921 r. dziękował za udział kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej i wręczał odznaczenia Virtuti Militari. Ostatni pobyt miał miejsce od 6 do 7 sierpnia 1927 r. Związany był ze Zjazdem Związku Legionistów, odsłonięciem pomnika legionistów w Szczypiornie, a także z nadaniem Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.

Zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. Jego ciało spoczywa w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu w Krakowie.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła