TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dominiki, Jaropełka, Łucji 06 Lipca 2020, 13:19
Dziś 18°C
Jutro 16°C
Szukaj w serwisie

Wieczór z Pieśnią Patriotyczną w parafii pw. Narodzenia NMP w Ociążu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:02 21.11.2019

Wieczór z Pieśnią Patriotyczną. Śpiewam Mojej Ojczyźnie – to temat corocznego spotkania, które organizuje Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Ociążu. W tym roku wieczór patriotyczny odbył się w sobotę 16 listopada.

Spotkanie to rozpoczęto modlitwą różańcową, następnie Eucharystią w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. prał. dr Sławomir Kęszka – Asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i ks. proboszcz dr Krzysztof Niciejewski – Asystent Parafialny. Ksiądz proboszcz powitał zgromadzonych i Poczty Sztandarowe. Homilię wygłosił ksiądz Asystent diecezjalny w której przedstawił zmagania pokoleń o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Niepodległości. Mówił szanując innych nie zapominajmy o historii, przekazujmy ją sobie i innym pokoleniom, nawiązał do wydarzeń w Dahau, gdzie zginął błogosławiony ksiądz Władysław Mączkowski syn parafii Ociąż. Męczeństwo to dowód odważnej prawdziwości wiary, świadectwa krwi w śród duchownych nie brakowało. Polscy duchowni zamordowani w hitlerowski obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach i komunistycznych więzieniach, nieśli jarzmo Chrystusowe będąc jego naśladowcami. Na zakończenie Eucharystii odśpiewaną „Boże Coś Polskę”. 

Następnie uczestnicy udali się do Domu Katolickiego im. bł. ks. Władysława Mączkowskiego na wspólną biesiadę. Pani prezes powitała zebranych i podziękowała Pocztom Sztandarowym i gościom za przybycie . Po posiłku przystąpiono do realizacji programu, przedstawiono Montaż Słowno-Muzyczny pt. „Przerwany Marsz”, który rozpoczął się od Hymn Dzieci Wojny. Świadectwo takiego dziecka dał Pan inż. Romuald Zaręba, wspominał o przeżyciach rodzinnych, był świadkiem morderstwa księdza Pawłowskiego na Placu Jana Pawła II w Kaliszu. Następnie Prezes zakończyła myślą księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze życ dla niej". Po czym od Hymnu Narodowego rozpoczęto śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych do których akompaniował Bogdan Piaskowski. Na zakończenie ksiądz proboszcz udzielił Błogosławieństwa życząc szczęśliwych powrotów.

W uroczystości wzięli udział ks. prał. dr Sławomir Kęszka, Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, Starosta ostrowski Paweł Rajski z małżonką, sekretarz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Michał Ciupka, przedstawiciel Referatu Kultury Dariusz Smułka, Dyrektor Szkoły im. Jana Pawła II w Ociążu Grażyna Kucharska, Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej z Prezesem Robertem Lisem, Prezesi i przedstawiciele oddziałów z diecezji oraz parafianie.

Tekst za: Maria Wawrzyniak
Zdjęcia: Robert Lis

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła