TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Felicji, Roberta, Sławy 24 Stycznia 2021, 07:58
Dziś 1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Witaj majowa jutrzenko... - Msza za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja

Adam Szymański Adam Szymański 16:12 03.05.2019

Dziś przed południem bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun w Katerze kaliskiej przewodniczył uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. - 228 lat temu Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, będącą drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Kaliskie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 na Głównym rynku przed ratuszem, gdzie zebrali się mieszkańcy miasta, młodzież, harcerze, liczne poczty sztandarowe organizacji społecznych i służb mundurowych, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych z wiceprezydentem Kalisza Grzegorzem Kulawinkiem, który wygłosił stosowne przemówienie. Tę część uroczystości zwieńczył występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18, przypominający historyczne wydarzenia, a ostatnim akordem był wystrzał z armaty Bractwa kurkowego. Następnie wszyscy zebrani przeszli w pochodzie do Katedry św. Mikołaja, gdzie uczestniczyli w koncelebrowanej Eucharystii.

Bp Łukasz w homilii podkreślał związek tego Święta z historycznym oddaniem się Narodu Polskiego pod opiekę Maryi, wagę patriotyzmu w życiu każdego człowieka i jego znaczenie dla narodowej wspólnoty.

Na zakończenie Mszy świętej bp Łukasz Buzun odczytał Milenijny akt oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Matce Bożej – odnawiając śluby narodowe. Po odśpiewaniu hymnu Boże coś Polskę, zgromadzeni w świątyni przeszli w procesji różańcowej pod figurę św. Jana Pawła II na Placu Św. Józefa.

Tekst i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła