TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marka, Wiktoryny, Zenona 29 Marca 2024, 12:07
Dziś 11°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

1 maja, liturgiczne wspomnienie św. Józefa Robotnika

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:46 01.05.2021

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Papież Pius XII wprowadził je 1 maja 1955 r. z intencją, aby wszyscy szanowali godność pracy oraz aby ona inspirowała życie społeczne i prawa, oparte na równym podziale praw i obowiązków. Święto to stanowi istotny moment tegorocznych obchodów ustawionego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa.

Geneza święta

1 maja 1955 r. zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

Jan Paweł II wielokrotnie przywoływał św. Józefa w tym kontekście, mówiąc o znaczeniu pracy w życiu człowieka. "W pewnym sensie można powiedzieć, że poprzez pracę człowiek staje się bardziej człowiekiem. Dlatego pracowitość jest cnotą. Aby jednak pracowitość pozwoliła człowiekowi rzeczywiście stawać się bardziej człowiekiem, winna być ona zawsze wpisana w społeczny wymiar pracy. Jedynie pod tym warunkiem zachowana zostaje niezbywalna godność osoby, a także społeczna wartość ludzkiej działalności" - podkreślał podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra 1 maja 2002 r. Ponadto w 1989 r. wydał adhortację apostolską „Redemptoris Custos”, poświęconą znaczeniu tego świętego.

Obecny papież Franciszek, w liście apostolskim „Patris Cordi” ogłaszającym Rok Świętego Józefa, przypomniał, że „jednym z aspektów, który charakteryzuje św. Józefa, jest jego związek z pracą. Święty Józef był cieślą, który uczciwie pracował, aby zapewnić utrzymanie swojej rodzinie. Od niego Jezus nauczył się wartości, godności i radości tego, co znaczy móc spożywać chleb, który jest owocem własnej pracy”.

Papież dodał, że „praca staje się uczestnictwem wręcz w dziele zbawienia, okazją do przyspieszenia nadejścia królestwa Bożego, rozwijania swoich przymiotów i cech, oddając je na służbę społeczeństwa i wspólnoty”.

Zaapelował, abyśmy prosili św. Józefa Robotnika, o to byśmy potrafili „znaleźć drogi, które kazałyby nam powiedzieć: żaden młody, żadna osoba, żadna rodzina nie może pozostać bez pracy!”

Do tego, aby dzień 1 maja, wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, uczynić dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy w obecnej sytuacji epidemii, zachęciła Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w słowie „Pokój tobie, Polsko” z 27 kwietnia 2020 r.

Rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak zwraca uwagę, że święty Józef ukazuje, iż każda uczciwa praca, wykonywana z sumiennością i zaangażowaniem, nadaje jej wartość i godność.

Do tak pojmowanego etosu pracy nawiązywał kardynał Stefan Wyszyński – wyjaśniał ksiądz Leszek Gęsiak:

„Według kardynała Stefana Wyszyńskiego praca może być wręcz doświadczeniem mistycznym, gdyż jest również modlitwą, rozmową z Bogiem lub kiedy ofiarowujemy ją w jakiejś intencji. I właśnie w tym sensie człowiek uczestniczy poprzez pracę w dziele Boga Stwórcy” – podkreślił rzecznik Episkopatu. W nawiązaniu do myśli Prymasa ksiądz Leszek Gęsiak dodał, że poprzez pracę tworzą się więzi społeczne, które leżą u podstaw wspólnoty. „Praca – według Prymasa – nie jest sprawą osobistą i dlatego powinna być ukierunkowana na wszystkich” – zaznaczył.

Ksiądz rzecznik przywołuje nauczanie kardynała Wyszyńskiego, który pisał, że praca jest okazywaniem i świadczeniem miłości. „Takie spojrzenie łączy go ze świętym Józefem, który pracą rzemieślniczą w warsztacie okazywał miłość swojej Rodzinie, zabezpieczając jej byt i dając możliwość spokojnego wzrastania Pana Jezusa i przygotowania się do Jego misji” – dodał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła