TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 11:43
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

21. rocznica powstania Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 21:15 29.12.2019

Składamy wspólne dziękczynienie Bogu za wszelkie dobro, które dokonywało się na przestrzenia ostatnich lat w dziele ewangelizacji, podejmowanym przez nasze diecezjalne radio - mówił ks. Mateusz Puchała Dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej w czasie Mszy Świętej z okazji 21. rocznicy powstania rozgłośni.

To już 21 lat od momentu rozpoczęcia działalności Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, które miało miejsce w Święto Świętej Rodziny, 27 grudnia 1998 r. dokładnie o godz. 17.00 na 103,1 MHz.

Obecnie jest to osiem godzin programu dziennie: od 8.00 do 10.00 i od 15.00 do 21.00, na które składają się: modlitwa, katechezy, serwisy informacyjne, ciekawe audycje, a także sporo dobrej muzyki.

Z okazji 21. rocznicy istnienia Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, pracownicy i wolontariusze rozgłośni spotkali się w kaplicy seminaryjnej na wspólnej  Eucharystii. Mszy Świętej przewodniczył ks. Mateusz Puchała - Dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, a homilię wygłosił ks. redaktor Szymon Rybak. 

Radio Rodzina powołał do istnienia ówczesny Biskup Kaliski - Stanisław Napierała. Pierwszy program słuchacze wysłuchali 27 grudnia 1998 r. w Święto Świętej Rodziny.

W studio było wtedy kilkanaście osób, m.in. śp. ks. Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prałat Jacek Plota ówczesny Rektor Wyższego Seminarium  Duchownego Diecezji Kaliskiej oraz kilka osób świeckich, które tworzyły zespół redakcyjny.

Radio otrzymało imię „Radio Rodzina”, którego zadaniem jest służba rodzinie poprzez audycje dla dzieci, młodzieży, małżeństw, rodziców, dziadków oraz służba diecezji.

Pierwszym dyrektorem rozgłośni był ks. Mirosław Rojek. Po nim przez 16 lat radiem kierował ks. prał. Leszek Szkopek, obecnie proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. Następnie przez 3 lata dyrektorem radia był ks. Łukasz Skoracki, który wcześniej przez 5 lat był pracownikiem tej rozgłośni, a obecnie jest wikariuszem w parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1 lipca 2018 r. dyrektorem  rozgłośni jest ks. Mateusz Puchała, który także wcześniej przez 4 lata był związany z Radiem Rodzina.

Radio ma swoją siedzibę w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przy ul. Złotej 144. Kaliskie radio jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Od 2001 r. radio ma swoją stronę internetową, którą dziennie odwiedza kilka tysięcy osób.

Od samego początku działania Radia Rodzina funkcję dyrektora pełni ksiądz, który w porozumieniu z biskupem diecezjalnym dobiera sobie współpracowników.

W ciągu 20 lat na stanowiskach redaktorów w radio pracowali następujący księża: ks. Krzysztof Ordziniak, ks. Rafał Lubryka, ks. Łukasz Przybyła, ks. Robert Lewandowski, ks. Łukasz Skoracki, ks. Marcin Papuziński, ks. Mateusz Puchała, ks. Paweł Wawrzyniak, ks. Tomasz Jakubowski i ks. Szymon Rybak.

Wszystkim słuchaczom naszej rozgłośni dziękujemy za obecność w tym tak ważnym dla nas dniu oraz zapewniamy wszystkich o pamięci modlitewnej. 

Tekst i zdjęcia: Redakcja Radia Rodzina

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła