TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 01:38
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i modlitwa za Ojczyznę

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:49 03.05.2024

Jeśli chcemy coś znaczyć w przyszłości, jeśli chcemy zapisać się w księdze wieków i w pamięci ludzkości naśladujmy Maryję i Jej macierzyńską troskę o sprawę człowieka - mówił bp Łukasz Buzun w 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup pomocniczy odprawił w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

Słowa wprowadzenia wypowiedział ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry:

Gospodarz miejsa powitał przybyłych gości:

W homilii celebrans podkreślał, że w dzisiejszej liturgii Kościół modli się przyzywając Maryi, ponieważ Bóg dał w Niej naszemu narodowi przedziwną pomoc i obronę.

Wskazywał, że we współczesnych czasach bardzo ważna jest wolność zewnętrzna, ale także trzeba walczyć o wolność wewnętrzną:

Ubolewał, że obecnie społeczeństwa kruszą się w sensie duchowym, czyli zakorzenienia w wartościach chrześcijańskich:

Podkreślał, że kard. Wyszyński wołał, żeby oddać się w niewolę Maryi, Królowej Polski i z Nią wiązać swoje życie i życie narodu, jednocześnie pracując nad duchową i moralną odnową. - Także pośród dobra toczy się walka o duszę człowieka, o obecność Chrystusa w życiu społecznym, narodowym i osobistym, a zwycięstwo związane jest jedynie z byciem przy Bogu – zaznaczył celebrans.

Akcentował, że dzisiejsze święto powoduje, aby wrócić pamięcią do przeszłości, do osób, które opowiedziały się po dobrej stronie Konstytucji 3 Maja i miały na względzie dobro naszej ojczyzny. – Chcemy ich dzisiaj ogarnąć nie tylko swoją pamięcią, ale także naszą modlitwą – stwierdził bp Buzun.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miasta Kalisza i powiatu kaliskiego, delegacje organizacji społecznych i służb mundurowych, kombatanci, harcerze i społeczność szkół.

Przed Mszą św. na kaliskim Rynku odbyła się inscenizacja „Zgoda Sejmu to sprawiła” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu pod kierunkiem dr. Macieja Michalskiego. Uroczystość uświetnili przedstawiciele Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych oraz orkiestra dęta Dobrzec-Kalisz pod kierunkiem Jacka Konopczyńskiego.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła