TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:13
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

30. rocznica powołania do istnienia diecezji kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:50 26.03.2022

Chcemy uwielbiać Boga w Jego błogosławieństwie, którego doświadczaliśmy i doświadczamy oraz przepraszać za nasze ludzkie słabości i grzechy, a także  chcemy prosić o łaskę na to, co przed nami – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas mszy św. dziękczynnej sprawowanej w kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji 30. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.

We wstępie do mszy św. biskup Damian Bryl zachęcał do ufnej modlitwy:

W homilii kaznodzieja podkreślał, że 30 lat istnienia diecezji kaliskiej to historia działania i obecności Jezusa Chrystusa:

Biskup kaliski dziękował wszystkim wiernym,  którzy na przestrzeni lat angażowali się w rozwój diecezji kaliskiej:

Kaznodzieja zauważył, że kąkol grzechu jest zmieszany z dobrym ziarnem ewangelicznym, a Kościół gromadzi także grzeszników:    

Biskup Damian ukazując powszechność Kościoła, nawiązał do aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi:  

Celebrans dziękował za współpracę i akcentował, że razem możemy więcej i lepiej:

Po Mszy św. biskup kaliski Damian Bryl trwając w jedności z papieżem Franciszkiem dokonał aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi:

Biskup kaliski Damian Bryl wręczył Pierścienie Świętego Józefa osobom, które wniosły znaczny wkład w rozwój diecezji kaliskiej:

List okolicznościowy z okazji 30. rocznicy powstania diecezji kaliskiej przekazał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Odczytała go minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg:

Życzenia złożyli także przedstawiciele bratnich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, prezydent Kalisza i starosta powiatu kaliskiego oraz przedstawiciele władz Ostrowa Wielkopolskiego.

Uroczystość zakończył okolicznościowy koncert w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego z Ostrowa Wielkopolskiego pod dyrekcją Janusza Lipińskiego.

Diecezję kaliską została powołana do istnienia 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II ,,Totus Tuus Polniae Populus’’, która ustanowiła nowy porządek administracyjny Kościoła w Polsce. W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej.

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła