TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2023, 15:48
Dziś 3°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

300. rocznica konsekracji kościoła św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:29 15.11.2023

Kościół jest miejscem, gdzie razem modlimy się, wołamy do Pana Boga, ale czy możemy na siebie liczyć, gdy z niego wyjdziemy? – pytał bp Damian Bryl, dziękując Bogu za 300 lat konsekracji kościoła św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie. Po Mszy św. biskup kaliski poświęcił ustawiony przed świątynią dębowy krzyż misyjny.

Na początku Mszy św. ks. Piotr Wierusz dziękował parafianom za ofiarność i zaangażowanie w gruntowny remont świątyni: 

W homilii biskup kaliski wskazał, że konsekracja świątyni odbyła się dokładnie 14 listopada 1723 r., a dzień później zostały konsekrowane trzy dzwony.

Przypomniał sylwetkę Andrzeja Ruszkowskiego, fundatora świątyni, który dotknięty mocno przeżyciami na pielgrzymce pokutnej do Rzymu, wrócił do swojego majątku i zdecydował o budowie kościoła, który potem został przekazany ojcom bernardynom, gdzie obecnie przebywają siostry kamedułki, a następnie ufundował kościół farny, najpierw drewniany, a potem murowany. 

Dodał, że po śmierci Andrzej Ruszkowskiego w 1619 r. upadło znaczenie miasta i parafii. Dopiero kiedy w 1710 r. proboszczem został ks. Piotr Sienicki wykonano gruntowny remont świątyni i dokonano jej konsekracji:

Pasterz Kościoła Kaliskiego wskazał, że obecni parafianie wraz z proboszczem dokonali także wielkiego dzieła odnowienia tej świątyni. – Ten pięknie odnowiony kościół to świadectwo waszej wiary, która na ważnym miejscu stawia Pana Boga. Odnowiliście ten kościół nie tylko, żeby nacieszyć się pięknymi rzeźbami, obrazami, murami, ale przede wszystkim po to, żeby to piękno otwierało was na Bożą chwałę, żeby wam przypominało o Panu Bogu, który jest blisko człowieka – podkreślił celebrans.

Przekonywał, że w tym całym zabieganiu, codziennych problemach kościół jest przypomnieniem, że Pan jest blisko i możemy na Niego liczyć. - Ten piękny kościół jest zaproszeniem, żeby tutaj mogło dokonać się spotkanie z Jezusem. Dbajmy o to, żeby był miejscem pięknej liturgii i chciejmy w tę liturgię włączać się całym sercem – zachęcał biskup kaliski.

Bp Damian Bryl akcentował również , że kościół jest miejscem spotkania we wspólnocie:  

Podczas Mszy św. zaśpiewał chór parafialny „Cantate Domino”.

Do jubileuszu konsekracji kościoła parafianie przygotowywali się poprzez misje głoszone przez ojców redemptorystów.

Tekst za: KAI
Audio: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła