TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 01:36
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

32. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa

Katarzyna Łakomiak Katarzyna Łakomiak 16:01 01.05.2024

"Święty Józefie – naucz nas zło dobrem zwyciężać" – takie hasło towarzyszyło 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Pielgrzymka miała miejsce tradycyjnie 1 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika.

Mszy św. w kaliskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele pracodawców, robotników i rzemieślników z całej Polski. W pielgrzymkę po raz 18. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców.

Przed rozpoczęciem mszy św. sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy. W imieniu przewodniczącego NSZZ “Solidarność" Piotra Dudy głos zabrał Grzegorz Adamowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.

W homilii biskup Łukasz Buzun, odniósł się do hasła tegorocznej pielgrzymki, podkreślając jednocześnie jakie wyzwania czekają świat ludzi pracy i pracodawców:

Kaznodzieja poddał także wyjaśnieniu definicję słowa ,,solidarność”, która jak podkreślił łączy się z koniecznością zaufania. Wskazał przy tym na przykład życia św. Józefa:

Biskup Łukasz Buzun wskazał również na konieczność zadbania o pokój w przestrzeni życia osobistego i zawodowego:

Na końcu skierował prośbę do św. Józefa, aby troszczył się o świat ludzi pracy i wszystkich pracodawców:

Po Komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup Łukasz Buzun zawierzył pracowników i pracodawców opiece św. Józefa:

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie podzielili się chlebem i złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II.

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu odbyła się w 1992 roku. Wspomnienie liturgiczne św. Józefa Rzemieślnika jest obchodzony w Kościele od 24 kwietnia 1956 r. Tego dnia Kościół w sposób szczególny zwraca uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak również społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

Tekst, audio i zdjęcia: Katarzyna Łakomiak-Korach/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła