34. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.
Święty Józefie, chroń nasze miejsca pracy w duchu jedności i solidarności – pod takim hasłem odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Pielgrzymka miała miejsce 1 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Zgromadziło się wiele sztandarów NSZZ Solidarność.
Mszy św. w kaliskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele pracodawców, robotników i rzemieślników z całej Polski. W pielgrzymkę po raz 20. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców.
Głos zabrał między innimi biskup pomocniczy diecezji kaliskiej:
W homilii biskup Łukasz Buzun, mówił o dwóch nurtach jakimi wkraczamy w maj - św Józefie i Matce Bożej:
Kaznodzieja podzielił się dygresją osobistą:
Biskup Łukasz Buzun wskazał co mówił św. Jan Paweł II w kontekście pracy:
Po Komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup Łukasz Buzun powierzył pracowników oraz pracodawców szczególnej opiece św. Józefa. Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi, zgodnie z wieloletnią tradycją, podzielili się chlebem, a następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa w Kaliszu została zorganizowana w 1992 roku. Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika obchodzone jest w Kościele od 24 kwietnia 1956 r. W tym dniu Kościół w sposób wyjątkowy podkreśla znaczenie pracy w perspektywie wartości chrześcijańskich, a także społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Tekst, audio i zdjęcia:Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz