TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Januarego, Konstancji, Leopolda 19 Września 2024, 16:15
Dziś 21°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

44. rocznica powstania Solidarności

Adam Szymański Adam Szymański 13:35 26.08.2024

- Poprośmy Maryję, aby tak jak była z ludźmi Solidarności sprzed 44 lat, także dzisiaj nam towarzyszyła i pomogła rozpoznać co jest prawdziwie, dobre, sprawiedliwe i co służy wolności i prawdzie – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele ojców jezuitów w Kaliszu z okazji 44. rocznicy powstania „Solidarności”.

Przed Mszą św. głos zabrał jezuita o. Jerzy Kacprzyk:

Rozpoczynając Eucharystię słowa powitania do zebranych skierował bp Damian Bryl:

W homilii biskup kaliski przypomniał początki „Solidarności”, która rodziła się w 1980 r. - Porozumienia sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 r. W wyniku podjętych rozmów ze stroną rządową działacze doprowadzili do podpisania tzw. porozumień sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – wskazał kaznodzieja.

Stwierdził, że wiele osób zaangażowanych w tamte wydarzenia inspirację do działania czerpało z Ewangelii. - Dzisiaj o tych wydarzeniach chcemy pamiętać, chcemy z szacunkiem wspominać tamtych ludzi zaangażowanych, gotowych do poświęceń, dla których sprawy sprawiedliwości, wolności ojczyzny były bardzo ważne. Chcemy o nich pamiętać i za nich modlić się. Chcemy prosić także, żeby tamte idee, które im towarzyszyły nie rozpłynęły się nam dzisiaj – powiedział celebrans.

Wskazał na trzy wartości, które były ważne dla ludzi Solidarności, ale są także ważne dla ludzi wierzących dzisiaj. To prawda, wolność i sprawiedliwość.

Podkreślił, że Jan Paweł II mówił, że „nasze czasy wymagają intensywnej działalności wychowawczej i odpowiedniego zaangażowania ze strony wszystkich, aby poszukiwanie prawdy, której nie można sprowadzić do sumy różnych poglądów lub do jakiejś jednej opinii, było popierane w każdym obszarze działania i przeważało nad wszelkimi próbami relatywizowania jej wymogów czy wykraczania przeciwko niej”.

Odwołując się do wolności zaznaczył, że Jan Paweł II uczy, że wolność to najwyższy znak obrazu Boga w człowieku i w konsekwencji znak wzniosłej godności każdej osoby ludzkiej.

Wskazywał, że trzecią wartością, która była ważna dla ludzi tamtego czasu i o której chcemy dzisiaj pamiętać to jest sprawiedliwość. – „Sama sprawiedliwość nie wystarczy. Może nawet dojść do swego zaprzeczenia, jeśli nie otworzy się na tę głębszą moc jaką daje miłość” - mówił za Janem Pawłem II.

W wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej zachęcał wiernych, aby Maryi powierzyli swoje życie. - Zaprośmy Maryję w nasze dzisiejsze spotkanie, w nasze dzisiejsze wspominanie, w naszą refleksję. Matka Boża Częstochowska bardzo mocno była wpisana w dzieje „Solidarności”. Zatem poprośmy, aby tak jak była z tymi sprzed 44 lat, także dzisiaj nam towarzyszyła i pomogła rozpoznać co jest prawdziwie, dobre, sprawiedliwe i co służy wolności i prawdzie – akcentował bp Bryl.

Przed zakończeniem Mszy św. serdeczne podziękowania biskupowi złożył przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec:

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował jezuita o. Jerzy Kacprzyk. W uroczystości wziął udział o. Janusz Warzocha, superior kaliskich jezuitów.

Po Mszy św. delegacje Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa i innych organizacji złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicą „Solidarności” w Ogrójcu Jezuitów.

W uroczystości uczestniczyły także poczty sztandarowe „Solidarności” różnych zakładów pracy z Południowej Wielkopolski.

Organizatorem obchodów był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła