TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aureliusza, Natalii, Rudolfa 27 Lipca 2024, 04:02
Dziś 16°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

55. Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:44 11.05.2024

Po raz 55. odbyło się w Kaliszu Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne. Wykłady poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice sprawowana przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

w homilii biskup kaliski wskazywał, że być szczęśliwym jak Józef to iść drogą wypełniania woli Bożej:

Sympozjum odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Rozpoczynając spotkanie ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego wskazał, że imię Józef oznacza tego, który zamyka bramę przed złem, ale także tego, który daje chleb życia:

Biskup kaliski akcentował, że celem tego sympozjum jest to, aby lepiej Józefa poznać, bardziej jeszcze pokochać i naśladować:

Przekonywał, że św. Józef był człowiekiem spójnym, że jego codzienność była spójna z jego duchowością:

Pierwszy wykład nt. „Maryja i Józef – niezwykłe małżeństwo” wygłosił dr hab. Mieczysław Guzewicz, który podkreślał, że głównym źródłem szczęścia św. Józefa było jego małżeństwo z Maryją. Ubolewał, że Maryja i Józef często przedstawiani są oddzielnie. - Nie ma Józefa bez Maryi i nie ma Maryi bez Józefa, dlatego zawsze powinniśmy wzywać orędownictwa małżonków Maryi i Józefa – podkreślał prelegent.

Zauważył, że obecnie mamy kryzys demograficzny i spadek małżeństw zawieranych sakramentalnie. Zachęcał do modlitwy do Maryi i Józefa, aby zatrzymali te katastrofalne skutki dla Polski i świata.

W kolejnym wykładzie „Czy św. Józef był filozofem?” redemptorysta o. dr Marek Raczkiewicz akcentował, że filozof miłuje prawdziwą mądrość i nieustannie jej poszukuje i dlatego św. Józefa można nazwać filozofem.

Z kolei ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski oraz ks. Jakub Bogacki z Uniwersytetu San Damaso w Madrycie zaprezentowali książkę „Pielgrzymka wiary ze św. Józefem”.

Wykłady wygłosili także ks. prof. KUL dr hab. Adam Rybicki, i ks. dr Michał Łukaszczyk.

Organizatorami sympozjum są: Polskie Studium Józefologiczne w Kaliszu i Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu.

Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Biskupi włocławscy jako opiekunowie sanktuarium kaliskiego w latach 1818-1992 byli też gorliwymi propagatorami kultu św. Józefa, dlatego nie przypadkiem Kalisz stał się miejscem założonego 24 września 1969 r. Polskiego Studium Józefologicznego.

Zamysł założenia studium powziął wielki eklezjolog i mariolog bp Antoni Pawłowski. Program pracy studium zaaprobował w 1970 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pierwszym prezesem był dogmatyk o. dr Albert Urbański z Krakowa. Kolejni prezesi to: ks. dr Stanisław Rumiński, ks. prof. Wojciech Hanc, ks. dr Krzysztof Konecki, ks. dr Władysław Czamara. Od 2001 r. pracami studium kieruje ks. dr Andrzej Latoń.

Jednym z zadań Polskiego Studium Józefologicznego jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Józefologowie polscy brali udział we wszystkich dotychczasowych sympozjach narodowych, zwanych często kongresami, które zaczęto organizować po Soborze Watykańskim II.

Na przełomie września i października 2009 r. w Kaliszu odbył się Międzynarodowy Kongres Józefologiczny i zostało oddane do użytku Centrum Józefologiczne.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: ks. Artur Filipiak&ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła