TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Delfiny, Marii, Wirginiusza 08 Grudnia 2023, 06:50
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

56. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Żegocińskiej

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 20:19 05.09.2021

Życzę, aby to sanktuarium było miejscem, w którym będziemy rozważać życie Maryi i uczyć się od Niej jak pięknie żyć dla Pana Jezusa - mówił biskup kaliski Damian Bryl w sanktuarium maryjnym w Żegocinie z okazji 56. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Żegocińskiej przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

W homilii celebrans wskazywał, że kard. Stefan Wyszyński koronując wizerunek Matki Bożej Żegocińskiej potwierdził w imieniu Kościoła, że to miejsce jest szczególnym miejscem modlitwy. – W tym miejscu od wieków wierni doświadczali niezwykłego wstawiennictwa i opieki Matki Bożej. Chciałbym, żebyśmy dzisiaj wspominali ten piękny akt sprzed pół wieku, ale też mocno zadbali, żeby wspomnienie tamtego wydarzenia było dla nas pobudzające i zapraszające do jeszcze większej modlitwy – powiedział kaznodzieja.

Za św. Janem Pawłem II mówił, że Maryja jest naszą królową, naszą matką, ale jest też naszą siostrą w wierze. – Maryja jest tą, która trwa z Kościołem, która w Kościele ma szczególne miejsce. Możemy od Niej uczyć się pięknego i dobrego życia. Maryja jest tą, która pokazuje swoim życiem jak żyć, aby nasze życie mogło pięknie skończyć się w niebie. Maryja przypomina nam, że celem naszym jest niebo i pokazuje nam do niego drogę – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Życzył wiernym, aby sanktuarium żegocińskie było dla nich miejscem duchowych doświadczeń i poruszeń. – Bardzo chciałbym życzyć, aby to miejsce tak urokliwe i poruszające było miejscem, w którym będziemy do Matki Bożej szczerze wołać, ale też miejscem, w którym będziemy rozważać Jej życie i uczyć się jak pięknie żyć dla Pana Jezusa. Wtedy to miejsce nie tylko będzie miejscem pięknych doświadczeń duchowych i poruszeń, ale także pomoże nam zmieniać nasze życie – stwierdził bp Bryl.

Wraz z bp. Damianem Brylem modlili się ks. kan. Marek Kozica, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie, ks. kan. Tadeusz Pietrzak i ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa kaliskiego.

Po Mszy św. odbył się koncert „Ave Maria”. Pieśni maryjne zaśpiewali: Katarzyna Zawada i ks. Zbigniew Stępniak przy akompaniamencie Marii Rutkowskiej.

Spotkanie było okazją do wręczenia nagród laureatom Konkursu Poezji Maryjnej „W hołdzie Żegocińskiej Pani”.

Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Czermin, Ośrodek Kultury w Żegocinie, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin.

Obecny kościół w Żegocinie został wzniesiony w 1714 r. na zgliszczach poprzedniej świątyni, która spłonęła w pożarze w 1697 r.

Z parafią Wniebowzięcia NMP w Żegocinie wiąże się szczególny kult maryjny za sprawą znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Matki Bożej. Stanowi on kopię rzymskiego wizerunku Salus Populi Romani znajdującego się w kościele Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Do dzisiaj do sanktuarium ustanowionego w 1773 r. przybywają liczne pielgrzymki. Wizerunek znajdujący się w świątyni otaczany jest czcią jako cudowny i określany mianem Żegocińskiej Matki Różańcowej. Obraz ukoronował koronami papieskimi w 1965 r. kard. Stefan Wyszyński.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła