TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 07:27
Dziś 0°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

70 lat parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu

Maria Cieślak Maria Cieślak 17:14 02.10.2022

„Parafia to miejsce, w którym razem odkrywamy Kościół, razem tworzymy Kościół, i razem doświadczamy Kościoła” – przypomniał Biskup Damian Bryl podczas obchodów rocznicy 70-lecia powstania parafii pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu, 2 października, w niedzielę.

Wspólnota parafialna gromadząca się w Kaliszu przy ul. Polnej jest jedyną w naszej diecezji kierowaną przez Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Księży Orionistów. Parafia świętuję w tym czasie także 50-lecie poświęcenia kościoła parafialnego Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła.

Mszy św. o godz. 12.30 przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. Na początku modlitwy proboszcz wspólnoty parafialnej, ks. Antoni Wita FDP, przedstawił krótko historię parafii dziękując jednocześnie za objawienie się Bożej Opatrzności w tym miejscu:

W homilii ks. bp Damian nawiązał do słów Papieża Franciszka, które towarzyszą m.in. dziełu trwającego w Kościele powszechnym Synodu Biskupów: „Komunia. Uczestnictwo. Misja.”

Trwanie w tej niezwykłej komunii z Bogiem i ludźmi pobudza nas byśmy chcieli angażować się w życie Kościoła – głosił dalej kaznodzieja.

Biskup Damian zaznaczał – Komunia rodzi misję:

Ksiądz Biskup wezwał zgromadzonych wiernych i duszpasterzy parafii Opatrzności Bożej do modlitwy za swoją wspólnotę:

Eucharystię koncelebrowali księża związani z parafią, a także przedstawiciele Zarządu Generalnego Zgromadzenia Małe Dzieło Boskiej Opatrzności. Na zakończenie mszy głos zabrał przełożony prowincjalny Księży Orionistów, ks. Krzysztof Miś FDP.

Po błogosławieństwie bp Damian dokonał poświęcenia dwóch tablic upamiętniających rocznicę powstania parafii. Po Mszy świętej odbył się koncert w wykonaniu Chóru Bazyliki Kaliskiej pod dyr. Małgorzaty Piotrowskiej. Ostatnim elementem świętowania był wspólny piknik.

Parafia Opatrzności Bożej od początku swego istnienia jest zarządzana przez Zgromadzenie Zakonne  Księży Orionistów. Jest to obecnie, pod względem liczebności, największa wspólnota parafialna w diecezji kaliskiej.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła