TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 02:16
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

84. rocznica zbrodni katyńskiej w kościele Garnizonowym w Kaliszu

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 12:34 13.04.2024

Egzekucje najczęściej dokonywały się w lasach, rozstrzeliwani mieli związane ręce, usta zakneblowane, często trocinami. Zostali zamordowani strzałem w tył głowy, który później został nazwany metodą katyńską – mówił ks. kan. Marcin Papuziński, delegat biskupa kaliskiego Damiana Bryla na uroczystość 84. rocznicy zbrodni katyńskiej w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu.

Przybyłych na uroczystość do żołnierskiej świątyni przywitał ks. płk Tadeusz Pałuska:


Oprócz wymienionych gości, wnętrze świątyni wypełniły poczty sztandarowe m.in. kaliskiej straży miejskiej i licznie reprezentowanych kaliskich szkół.

EucharystiI przewodniczył delegat biskupa kaliskiego ks. kan. Marcin Papuziński, który w homilii opowiedział fakty zbrodni katyńskiej:


Kaznodzieja przypomniał historię kłamstw powielanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na temat Katynia:

Po Mszy świętej, młodzież z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu premierowo przedstawiła film ich paradokumentalnej produkcji o Kaliszanach zamordowanych w zbrodni katyńskiej 1940 roku.

Co roku w kwietniu obchodzimy bardzo smutną rocznicę Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zamordowali 22 tysiące polskich oficerów, urzędników i przedstawicieli inteligencji. Przez kilkadziesiąt lat o zbrodni nie było wolno mówić ani pisać. Kłamstwem próbowano wymazać pamięć o bohaterach. Nie udało się. Są ciągle żywi w naszych wspomnieniach.

Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła