TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 04:41
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

90 lat obecności Franciszkanów na Ziemii Jarocińskiej

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 15:50 07.01.2024

Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Eucharystii w parafii św. Antoniego z Padwy w Jarocinie. Msza św. inaugurowała obchody 90-lecia obecności Ojców Franciszkanów na Ziemii Jarocińskiej.

Na początku Eucharystii głos zabrał gwardian wspólnoty zakonnej o. Łukasz Rosiak OFM:

Homilię wygłosił o. dr Franciszek Chodkowski OFM, zastępca prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów:

Ojciec Franciszkanin opowiedział historię powstania klasztoru w Jarocinie:

O. dr Franciszek Chodkowski OFM w homilii mówił o budowie kościoła. Przytoczył dwie ważne dla wspólnoty i powstania świątyni historie: pana Michała i nastoletniej Ani:

Pod koniec wydarzenia głos zabrał obecny podczas Mszy. św biskup kaliski Damian Bryl, który podziękował Franciszkanom za 90 lat ich obecności na tej ziemi:

Biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl wprowadził do kościoła relikwie bł. Carlo Acutisa.

Rok jubileuszu 90-lecia będzie to rok wielkiego dziękczynienia i uwielbienia Boga za dar franciszkańskiej rodziny zakonnej, która przybyła na ten teren w 1934 roku i trwale odcisnęła piętno duchowością świętego ojca Franciszka na sercach i umysłach jarociniaków. Chcemy dziękować za świadectwo świętości, żarliwą modlitwę i ofiarę, poprzez które całe pokolenia duchowych synów biedaczyny z Asyżu służyły wiernie misji Kościoła. Jak mówi prorok Izajasz, na pewno będzie to „rok łaski od Pana”! Eucharystia (gr. eucharistía) znaczy dziękczynienie, dlatego najlepszym podziękowaniem Bogu i ludziom za te 90 lat jest właśnie Msza Święta. Parafia jest wspólnotą wspólnot, z tego powodu więc wszystkie wspólnoty parafialne będą współtworzyć liturgię dziękczynienia mszy jubileuszowej. Communio to nic innego jak 'współdzielić'. Liturgię towarzyszyła uroczysta oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Żerków wspólnie z panią Beatą Bartkowiak, organistką parafii św. Antoniego z Padwy.

Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła